Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rus muhalif Navalnıy hapisten çıktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya’nın önde gelen muhaliflerinden Yolsuzlukla Mücadele Fonu kurucusu Aleksey Navalnıy, Rusya’da Dünya Kupası başlamasına saatler kala hapisten çıktı.

Başkent Moskova’da izinsiz gösteri düzenlemekten 30 gün hapis yatan Aleksey Navalnıy, cezasını tamamlayarak serbest bırakıldı.

Navalnıy, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “30 gün süren bir tutukluluğun ardından yeniden sizlerleyim. Serbest bırakıldığım için çok mutluyum” ifadelerini kullandı.

Tverskoy Mahkemesinde geçtiğimiz 15 Mayıs’ta yapılan duruşmada Navalnıy’e “gösteri organize etme prosedürünün tekrar ihlali” ve “polise mukavemet” suçundan 30 gün hapis cezası verilmişti.

Mart ayındaki devlet başkanlığı seçimlerini tekrar kazanan Vladimir Putin’in 7 Mayıs’ta düzenlenen “resmen göreve başlama töreni” öncesinde Rusya’da gösteriler yapılmıştı.

Son aylarda Navalnıy, 18 Mart’ta Putin’in yeniden kazandığı seçimlere adaylığını koyması reddedildikten sonra Kremlin’e uyguladığı baskıları yoğunlaştırmıştı.

Navalnıy’ın çağrısıyla sokağa çıkan Ruslar, Putin ve hükümet aleyhinde slogan atmıştı. Geçtiğimiz 5 Mayıs’taki gösterilerde Rusya genelinde 27 şehirden bin 600 gösterici gözaltına alınmıştı. Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Rus muhalif Navalnıy hakkında dava açılmıştı.

Avrupa Birliği, gösterilerin ardından Rusya’daki ‘polis şiddetini ve kitlesel gözaltları’ kınamıştı. O dönemde polis farklı şehirlerde göstericiye şiddet uygulamıştı.