Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rus parlamenterler, ABD yatırımlarına yasak getirme teklifi sundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rus parlamenter, bugün, ABD mallarının Rusya’ya ithal edilmesine ambargo uygulanmasını ve bu ülkeyle olan ekonomik ilişkileri kısıtlamayı ön gören bir yasa tasarısını parlamentoya sunduklarını açıkladı.

ABD tarafından Rusya’ya uygulanan yaptırımlara cevap olarak sunulan tasarının önümüzdeki hafta temsilciler meclisinde oylanması bekleniyor.

Tasarı, ABD’den Rusya’ya ithal edilen ziraat ürünleri ve bilgisayar yazılımlarına sınırlama getirilmesini ve başka yerden ithal edilebilecek tütün ve alkol ürünleri gibi malların ithalinin yasaklanmasını ön görüyor.

Parlamenterler, ABD ile nükleer enerji, füze ve savaş uçağı üretimi alanlarındaki yardımlaşmanın da durdurulmasını teklif ettiklerini belirtirken, sunulan tasarı, ayı zamanda, ABD şirketlerinin Rusya’daki ihalelere katılmasının yasaklanması teklifini de içeriyor.

Kremlin, tasarıya desteğini henüz açıklamadı

Tasarı, Kremlin’e yakın vekillerin çoğunluğunu oluşturduğu Rus parlamentosuna Temsilciler Meclisi Başkanı tarafından sunulurken, Kremlin tarafından tasarıya henüz açık destek verilmedi.

Kremlin, aralıklarla batılı ülkelere mesaj vermek için yakın parlamenterleri kullanırken, çoğu kez bu tür kararlar sınırlı olarak uygulanıyor.

Rusya Gümrük Bakanlığı kaynaklarının verdiği bilgiye göre, Moskova yönetimi 2017 yılında ABD’den 12.5 milyar dolar değerinde ithalat gerçekleştirdi.

Coca Cola, Pepsi ve Ford Motor gibi büyük batılı şirketler, Sovyetler Birliği’nin (SSCB) yıkılmasından bu yana Rusya’da yerel üretim yatırımı yapıyor.

Moskova, Ukrayna krizi nedeniyle batılı ülkelerin uyguladığı ambargolara cevap olarak 2014 yılında, batı ülkelerinden gıda ithalatını durdurmuştu.