Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rus Parlamentosu yarın Tartus Üssü Anlaşması’nı onaylayacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı olan Duma Meclisi, perşembe günü gerçekleşecek toplantısında Rus kuvvetlerinin Suriye’nin Tartus’taki üssünün kullanımına dair oylama yapacak.

TASS Haber Ajansı, Meclis’in 21 Aralık tarihli toplantısının gündeminde Tartus Üssü’ne yönelik anlaşmanın onaylanması ile ilgili yasa tasarısı olacağını aktardı.

Meclis, tasarıyı onaylamadan önce Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Nikolay Pankov’un sunacağı raporu dinleyecek. Anlaşmayı oluşturmak ve uluslararası statü kazandırmak için yapılacak oylama, Anayasal olarak kabul edilen usuller çerçevesinde gerçekleştirilecek.

Rus hükümeti, 5 Aralık’ta Başbakan Dimitri Medvedev’in Tartus Anlaşması’nın imzaladığını ve Devlet Başkanı’na gönderildiğini duyurmuştu. Anlaşma, Devlet Başkanı’nın onayından sonra Rusya Parlamentosu’nun onayına sunulacaktı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’nin Tartus şehrindeki Rus Donanma Üssü’nün genişletilmesi anlaşmasını onaylanması için 13 Aralık’ta Duma Meclisi’ne göndermişti.

Duma, anlaşmayı bu yılın sonuna kadar onaylamaya hazır olduğunu bildirdi. Senato da benzer şekilde onaya hazır olunduğunu doğruladı. Birlik Konseyi Savunma ve Güvenlik İşleri Başkan Yardımcısı Rus Senatör Frants Klintsevich, “Duma anlaşmayı acilen onaylarsa bizler de yıl bitmeden onaylamaya hazırız” dedi.

Suriyeli dış muhalif gruplardan olan Moskova Platformu Başkanı Kadri Cemil, Batı ülkelerini Soçi’deki Suriye diyalog konferansına muhalefetin katılmasını reddetmekle suçladı. Cemil, dün Moskova’da gerçekleştirdiği basın toplantısında, “Bazı Batı ülkeleri bu diyaloga karşı duruyor. Muhalefetle toplantılar yaparak onlardan müzakerelere katılmamalarını talep ediyorlar” ifadesini kullandı. Söz konuş güçlerin kim olduğunu ise açıklamadı.

Yapılan yorumlarda Rusya tarafından önerilen konferansın tarihinin ise henüz belirlenememesine dikkat çekildi. Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gennady Gatilov, konferansın düzenlenmesinde ilkesel herhangi bir sorun bulunmadığını belirterek, “Hazırlanma süreci devam etmekte. Şu ana kadar tarih belirlenmedi” dedi. Konferans katılımcıları konusundaki uzlaşı sürecinin garantör devletler arasında gerçekleştiğine dikkat çekti. “Konferansın başarılı olabilmesi için bazı zorlukların aşılması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Rus Haber Ajansı’nın verdiği bilgilere göre BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, yıl sonundan önce Moskova’yı ziyaret edebilir.