Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rus S-400 füzeleri için nihai anlaşma imzalandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ankara ile Moskova, Rusya’nın gelişmiş hava savunma sistemi S-400’ün teslimatını hızlandırmaya karar vererek, 2019 yılı sonuna kadar Türkiye’de teslim edilmesi için nihai anlaşmayı imzaladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Askeri Teknik İşbirliğinden sorumlu danışmanı Vladimir Kojin, Rusya ve Türkiye arasında S-400’ün teslimatıyla ilgili tüm konuların çözüldüğünü söyleyerek, teslimatların 2019 sonuna kadar yapılacağını açıkladı.

“S-400 sisteminin kontrolü tamamen Türk Silahlı Kuvvetleri’nde olacak”

Savunma Bakanlığı’na bağlı Savunma Sanayii Müsteşarlığı ise bir açıklama yaparak, aynı anda hem hava araçlarına, hem de balistik füzelere karşı etkin olan S-400 sisteminin kontrolünün tamamen Türk Silahlı Kuvvetleri’nde olacağını ve S-400 sisteminin herhangi bir dış unsura bağlantısı olmadan bağımsız bir şekilde görev yapabileceğini bildirdi.

Açıklamada ayrıca, “Sistemin kullanımı, yönetimi, dost düşman tanıma sistemleri milli imkanlarla gerçekleştirilecektir” ifadesi yer aldı.

Canikli: Anlaşma sağlandı

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Rusya savunma sanayi şirketi Rosteh’in Başkanı Sergey Çemezov’un, ‘Türkiye’nin Rusya’dan 4 adet S-400 füze savunma sistemi bataryasını 2,5 milyar dolar karşılığında satın aldığı’ açıklamasına ilişkin sorularını yanıtladı.

Bakan Canikli, “Doğru. İki sistem, 4 batarya. Anlaşma tamamlandı. Ödeme ise bir kısmının doğrudan ödenecek, kalanı kredi şeklinde olacak” ifadesini kullandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 Eylül’de yaptığı açıklamada, Rusya’dan S-400’lerin alınması için imzaların atıldığını ve kaporanın verildiğini açıklamıştı.

Türkiye, Rusya’dan S-400 satın alan ilk NATO ülkesi oldu

Hava savunma sistemi S-400’leri 2020 yerine 2019 yılında almaya çalışan Türkiye, Rusya’dan S-400 satın alan ilk NATO ülkesi oldu.
Türkiye, S-400 anlaşması için NATO, ABD ve bazı Batılı ülkelerin itirazlarını reddederek, kimsenin müdahale hakkına sahip olmadığını vurguladı.

Erdoğan, “Türkiye’nin, Rus savunma sistemlerini satın almasına karşı çıkan Batılı ülkeler, Yunanistan geçmişte aynı sistemleri satın aldığında rahatsız olmadılar. Yunanistan da NATO’ya üye” diye açıklamada bulunmuştu.

Pentagon itirazını sürdürüyor

Washington, Türkiye’nin S-400 satın alma konusundaki tutumunu ısrarla sürdürürken, NATO sistemleri ile birbirine entegre bir hava savunma sisteminin, Türkiye’nin, ‘kendini bölgedeki tehditlerden koruması için en iyi seçenek olduğunu’ savundu.

Pentagon, Türkiye’yi Rusya’dan hava savunma sistemleri satın almaktan kaçınmaya ikna etme çabalarına devam edeceğini bildirdi.

Pentagon Bilgi Bürosu’nda görevli olan John Michael, Rus haber ajansı TASS ile yaptığı röportajda, “S-400’ün satın alınması konusundaki endişelerimizi Türk yetkililere bildirdik” diye konuştu.

Mıchael, Pentagon’un, Türkiye’nin bölgedeki tüm tehditlerden korunmasını sağlamak için en iyi seçeneğin hala NATO ile birbirine entegre bir hava savunma sistemi kullanması yönündeki tutumunu sürdürdüğünü açıkladı.

Pentagon görevlisi, NATO üyesi ülkeler tarafından satın alınan tüm askeri sistemleri, NATO kuvvetleri tarafından kullanılan silahlarla bütünleştirmenin gereğini vurgulayarak, konuyla ilgili Türkiye ile olan açık diyalogunu sürdürmeye devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Türkiye ve Rusya’nın S-400 anlaşması, son yıllarda Rusya’nın Ross Abrunnexport şirketi için yaptığı en büyük anlaşma olarak nitelendirilebilir.