Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rus savaş uçakları, Deyr-i Zor bölgesindeki DEAŞ mevzilerini bombaladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Savunma Bakanlığı, çarşamba günü altı uzun menzilli bombardıman uçağının Suriye’nin Deyr-i Zor bölgesindeki Ebu Kemal kasabasının yakınlarındaki DEAŞ mevzilerini bombaladığını duyurdu. Tupolev-22M3 tipi bombardıman uçaklarının operasyonu İran ve Irak semalarından gerçekleştirdiği ifade edilen açıklamada malzeme depolarının, zırhlı araçların ve teröristlerin toplanma bölgelerinin hedef alındığı belirtildi. Uydu gözetimi ve dronlar ile yapılan izlemeler sonucu belirlenen tüm hedeflerin yok edildiği kaydedildi.

Bakanlık, Rus kuvvetleri tarafından kullanılan Sukhoi Su-30 tipi savaş uçakları da dâhil ülkenin hava sahasındaki unsurlarının güvenli bir şekilde üslerine geri döndüğünü duyurdu.

Rusya, salı günü ABD’yi Ortadoğu’da terörle mücadele etme görüntüsü vererek DEAŞ teröristlerinin üzerini örtmekle suçladı.

Rusya Savunma Bakanlığı, ABD Hava Kuvvetleri’nin Ebu Kemal çevresinde DEAŞ’a düzenlenecek saldırılara engel olmaya çalıştığını söyledi.

Rusya’nın iddialarına cevap ABD liderliğindeki koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon’dan geldi. Dillon açıklamasında “Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamaları gerçeği yansıtmıyor. Bu Moskova’nın gündem yaratmak için ortaya attığı bir gerekçe” açıklamasında bulundu.