Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rus yetkililer: Kırım’daki saldırı plansız yapılmadı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moskova: Şarku’l Avsat

Rus yetkililer, Kırım’da bir okula yapılan ve 20 kişinin hayatını kaybettiği saldırının plansız gerçekleşmediğini düşünüyor.

Kırım’ın doğusunda bulunan Kerç kentindeki bir teknik okula düzenlenen saldırı sonucunda 20 kişi hayatını kaybetti. İncelemelerin sürdüğü olayda çok sayıda kişi yaralanırken, Rus yetkililer ise saldırının plan bir şekilde yapıldığını düşünüyor. TASS haber ajansında yer alan habere göre, Rusya tarafından ilhak edilen Kırım Başkanı Sergey Aksenov, “Ben ve arkadaşlarım saldırının tek kişi tarafından plansız gerçekleştirilmemiş olabileceğine inanıyoruz. Bize göre saldırgan bu olayı tek başına planlamadı” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise dün yaptığı açıklamada yaşananlardan ötürü küreselleşme ve interneti suçladı. Soçi’de gerçekleşen toplantıda konuşan Putin, “Dün yaşanan felaket küreselleşmenin sonucu olduğu gibi, her şey ABD’deki okullarda yaşanan trajik olaylardan esinlenerek ortaya çıkıyor” dedi.

Ölü sayısı 20’ye yükseldi

Kırım’da meydana gelen saldırının ardından dün sabah yapılan açıklamada ölü sayısının 20’ye yükseldiği belirtildi. Saldırganın Kırım’ın Kerç kentindeki Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğrenci olduğu tahmin edilirken, saldırıyı araştıranlardan bazıları, saldırganın olay sonrası intihar ettiğini düşünüyor.

Çok sayıda kişi yaralandı

Rusya Sağlık Bakanı, olayda yaklaşık 20 kişinin hayatını kaybettiğini, 50’ye yakın kişinin ise yaralandığını açıkladı. Rusya 24 televizyon kanalına konuşan Sağlık Bakanı Veronika Skvortsova, “Metal nesnelerle dolu bir patlayıcının okulun kantininde infilak etmesi sonucu 20 kişi yaşamını yitirdi” dedi. Ayrıca olay yerinde 6 yaralıya ilk müdahalenin yapıldığını ve geri kalanların hastaneye götürüldüğünü söyleyen Bakan, patlamada yaralanan birçok kişinin ise durumunun ağır olduğunu belirtti.

Skvortsova yaralıların durumu hakkında, “Bazı yaralıların vücudunda kalan parçalar iltihaba yol açtı. Durum çok zor” dedi.