Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusların en güçlü nükleer füze adayı: Palmira | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moskova: Raid Cebir

Suriye’nin tarihi şehri Palmira’nın adı, Rusya’da kıtalararası modern bir nükleer füzeye verilmek üzere aday isimler arasında daha önce görülmemiş bir yarışa girdi. Öte yandan, Moskova, bu nükleer füzenin testlerini, ‘dünyanın en güçlü nükleer füzesi’ olarak duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Federal Meclis önünde yaptığı yıllık konuşmasında, Rusya’nın, menzili 11 bin kilometreyi aşan ve en güçlü hava savunma sistemlerine nüfuz edebilecek büyüklükte manevralar gerçekleştiren büyük bir nükleer motora sahip olduğunu açıklamıştı. Moskova’nın bu en büyük askeri başarısını füze olarak adlandırmaması dikkat çekti. Bu yüzden, isimlendirilmeleri için Rusya Savunma Bakanlığı aracılığıyla, Rus halkının önerilerine sunuldu.

İsim belirlemek için anket yapıldı

Putin’in konuşmasının ardından, Savunma Bakanlığı, modern roketin ve Putin’in bahsettiği diğer iki sistemin adını belirlemek üzere vatandaşların önerilerde bulunabileceği bir anket için kendi web sitesinde özel bir sayfa açtı.

Bununla birlikte, Suriye’deki Rus askeri operasyonunda son iki yıldır test edilen ve Rus Lider Putin’in de övdüğü en yeni Rus silahları için yapılan anketin ön plana çıkması şaşırtıcı olmadı. Bu durum, Suriye’deki Rus müdahalesinin, Rusya’nın uluslararası arenada, süper güç olarak geri dönmesinin önünü açtığı gerçeğine odaklanan medya aracılığıyla kamuoyunun harekete geçirilmesinin bir yansımasıydı. Anketin yapıldığı günlerde, sosyal medyada, İdlib’de uçağı düşürüldükten sonra karşı tarafın eline geçmemek için intihar eden ve Putin tarafından kahraman ilan edilen pilot Roman Filippov’un adı ve Suriye etiketleri çokça yer aldı.

İsim önerisi Kadirov’dan

Çeçenistan Cumhuriyeti Devlet Başkanı Ramazan Kadirov, nükleer füzeye ‘Palmira’ adının verilmesi için bir öneride bulundu. ‘Füze yeteneklerine uygun’ olduğu için Tedmur’un tarihi adını verilmesi önerisinde bulunan Kadirov, Palmira adının Aramice olarak ‘mucize’ anlamına geldiğini ve ‘Rusya’nın Suriye’deki başarısının bir mucize’ olduğunu söyledi. İsim, diğer birkaç aday ve öneri arasından hızla sıyrılmayı ve güçlü bir rakip olmayı başardı.