Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya: 114 bin sivilin Doğu Guta’yı terk etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Genelkurmay Başkanlığı, Suriye’nin başkenti Şam’ın Doğu Guta bölgesindeki muhalif grupların son kalesi Duma kasabasında Ceyşu’l İslam savaşçılarının kasabadan tahliye edilmesi için müzakerelerde ilerleyiş kaydedildiğini açıkladı. Moskova, Doğu Guta’dan Rus askerlerinin kontrolünde 114 bin sivilin tahliye edildiğini açıkladı.

Müzakerelerin Ceyşu’l İslam ve Rusya’ya bağlı Barış Komitesi güçleri arasında doğrudan gerçekleştirildiğine işaret edilen açıklamada, “Ceyşu’l İslam savaşçıları ağır silahlarını teslim ederek Doğu Guta’dan ayrılmaya hazır olduklarını bildirdiler. Kısa süre içinde çekilme başlayabilir” ifadeleri kullanıldı.

Rusya, muhaliflerle doğrudan müzakerelere girişerek, Suriye’deki rolünün sadece rejimin müzakerelerine gözlemcilik yapmak olmadığını ortaya koymuş oldu.

Rus Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı operasyon odası başkan yardımcısı Stanislav Hacımamedov, dün, Rus medyasına yaptığı açıklamada, müzakerelere gözlemcilik yapan Rus yetkililerle Ceyşu’l İslam yöneticilerinin iletişim halinde olduğunu belirterek, “En kötü ihtimalle yakın zamanda Duma’dan ayrılacaklar” demişti.

“Henüz çözülmemiş bazı noktalar var”

Muhalif savaşçıların Duma’dan çekilmesinin, Suriye hükümetinin tahliye otobüsleri tahsis etmesi ve güvenli koridor açılması gibi lojistik meselelerin halledilmesini gerektirdiğine işaret eden Hacımamedov, “Henüz çözülmemiş bazı noktalar var. Bunun müzakerelerin sürmesine ihtiyaç duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Ceyşu’l İslam savaşçıları Afrin’e gitmeyi teklif etti

Rus medyasında yer alan haberlere göre ise iki taraf arasındaki müzakereler, Ceyşu’l İslam savaşçılarının tahliye edildikten sonra İdlib’e gitmeyi reddetmesi nedeniyle düğümleniyor. Muhalif savaşçılar, müzakerelerde Şam’ın batısındaki Kalamun bölgesine gitmeyi teklif etti. Rus medyasına bilgi veren kaynaklar, Ceyşu’l İslam savaşçılarının Afrin’e gitmeyi de teklif ettiğini dile getirerek, “Bu seçenek üzerinde çalışılsa da Rusya savaşçıların Afrin’e gitmesini istemiyor” ifadelerini kullandı.

Tahliye edilen bazı siviller geri döndü

Öte yandan, Rusya’ya bağlı Barış Komitesi Merkezi, şu ana kadar Doğu Guta’dan Rus askerlerinin kontrolünde 114 bin sivilin tahliye edildiğini açıkladı. Açıklamada, dün, yüzlerce sivilin açılan güvenli koridorları kullanarak Doğu Guta’dan ayrıldığı belirtilirken, bölgeden ayrılan bazı sivillerin ise çatışmaların durmasıyla yeniden Sakba ve Kefr Batna gibi beldelere geri döndüğü aktarıldı.

Barış Komitesi Merkezi tarafından yapılan açıklamada, görevli Rus subayların bölgede elektrik ve su gibi temel hizmetler ile sağlık hizmetlerini yeniden düzenlemek için çalışmalarını sürdürdüğünün altı çizildi.