Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya, ABD ve SDG’yi Deyr-i Zor operasyonunu baltalamakla suçluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Savunma Bakanlığı, ABD yönetiminin Suriye’de desteklediği Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Deyr-i Zor’da Esed rejimine bağlı güçlere saldırmasından dolayı ABD yönetimine sert uyarılar gönderdiğini açıkladı. Rusya’ya bağlı kara birliklerinin Deyr-i Zor operasyonuna iştirak ettiğini doğrulayan Savunma Bakanlığı, SDG’yi Rakka’dan Deyr-i Zor’a ek kuvvet göndermekle suçladı.

ABD ve Rusya arasında, önceki gün, Deyr-i Zor operasyonu nedeniyle başlayan gerginlik devam ediyor. Rusya Savunma Bakanlığı, Heyetu Tahriru’ş Şam (HTŞ) cephesinin İdlib’de düzenlediği saldırılardan da ABD’yi sorumlu tutmuştu.

Tcisar Konikov Savaş Gemisi’ni Akdeniz’e yönlendirmesi gerginliği arttırmıştı

Kremlin tarafından, dün, konuya ilişkin yapılan açıklamada, Rusya Savunma Bakanlığı’na destek verilmişti. Rusya’nın, Suriye’deki kuvvetlerine daha fazla silah göndermesi ve Tcisar Konikov Savaş Gemisi’ni Akdeniz’e yönlendirmesi gerginliği artırmıştı.

“ABD’nin Katar’da bulunan üssüne bilgi vermiştik”

Rusya Savunma Bakanlığı Resmi Sözcüsü İgor Konaşenkov, dün yaptığı açıklamada, Deyr-i Zor yakınlarında Esed rejimine bağlı güçlere, SDG kontrolündeki bölgelerden iki saldırı yapıldığını belirterek, şunları söylemişti; “SDG militanları ve ABD ordusuna bağlı subayların bulunduğu Fırat Nehri’nin doğu yakasından, Suriye ordusuna yönelik iki saldırı gerçekleştirildi.” Rus askeri uzmanların, Suriye ordusu saflarında, Deyr-i Zor’da DEAŞ’a karşı sürdürülen operasyonlara katıldığını vurgulayan Konaşenkov, “ABD’nin Katar’da bulunan birçok üssüne bu konu hakkında bilgi vermiştik. SDG bölgesinden, Suriye ordusuna yapılacak her saldırıya bundan sonra en sert karşılığı vererek, saldırıların yapıldığı merkezleri yok edeceğiz” şeklinde konuştu.

Rusya Savunma Bakanlığı, daha önce de HTŞ, İdlib’de çatışmasızlık bölgeleri kapsamına giren bölgelerde düzenlediği saldırılardan dolayı, ABD tarafını sorumlu tutmuştu. HTŞ militanları, söz konusu bölgede, gözlemcilik yapan bir Rus güvenlik personeline saldırıda bulunmuştu.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Rusya Genelkurmay Başkanlığı Operasyon Müdürü Sergey Rudskoy, “Ateşkes anlaşmasına uymayan HTŞ ve müttefikleri, İdlib’deki çatışmasızlık bölgeleri kapsamına giren Hama’nın kuzey ve kuzeydoğu kırsallarında, Suriye ordusuna yönelik saldırılar gerçekleştirmiştir” dedi. Saldırıların, Suriye ordusunun Deyr-i Zor’daki operasyonunu akamate uğratmayı hedeflediğini dile getiren Rudskoy, ABD istihbaratını saldırının arkasında durmakla itham ederek, “Saldırının ana hedeflerinden biri bölgede gözlemcilik görevi üstlenen Rus kuvvetlerine ait bir merkezi ele geçirmekti” cümlelerini kullandı.
ABD istihbaratının, HTŞ tarafından yapılan saldırılarda nasıl bir rol oynadığı hakkında bilgi vermeyen Rudskoy, HTŞ’nin kuşatma altına aldığı Rus kuvvetlerine ait gözlem merkezinin, Hamimin Askeri Havaalanı’ndan kalkan Rus uçuklarının desteğiyle Rusya ve Suriye ordusuna bağlı özel kuvvetler tarafından düzenlenen operasyonla kaldırıldığını sözlerine ekledi.

Rusya’ya bağlı bir askeri kaynak ise konuya ilişkin Comersant Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, ABD istihbaratının, HTŞ’ye bölgede bulunan Rus ve Suriye ordusuna bağlı kuvvetlerin üslendiği mevkilere dair istihbarat verdiğine dair şüpheler olduğunu söyleyerek, “Rus ve Suriyeli askerlerin üslendiği noktaların bilgisi ya HTŞ’ye sızdırıldı ya da bilinçli olarak bu bilgiler verildi” ifadelerini kullandı.