Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya: ABD, Suriye’de bir çözüm bulmak için işbirliği yapmıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün yaptığı açıklamada, Suriye’de kalan terör örgütlerini ortadan kaldırma sürecinin siyasi krize bir çözüm bulma ve göçmenlerin evlerine dönmesi için sarf edilen çabalarla paralel olarak devam ettiğini ifade etti.

Lavrov, Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin Suriye’deki krizin siyasi bir çözüme kavuşturulması için tüm ülkelerle koordinasyon sağlamaya hazır olduğunu söyledi. Rus Bakan “Ancak ABD bu işbirliğini güçlendirmeye hazır olmamıza rağmen, bu konuda Moskova ile kapsamlı işbirliği için gerekli olan hazırlığı göstermiyor” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı, önceliklerinin Suriye’deki terör tehditlerini yok etmek olduğunu söyledi. Lavrov ayrıca, geçtiğimiz 17 Eylül tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan anlaşmanın uygulamaya konulacağını ve sorumluluğun büyük bölümünün Türkiye’ye ait olduğunu belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada son 24 saat içerisinde bazı unsurların, 6’sı Halep’te biri de Lazkiye’de olmak üzere 7 kez ateşkesi ihlal ettiğinin gözlendiği belirtildi. Öte yandan Türkiye ise ihlalin söz konusu olmadığını kaydetti.

Açıklamada ayrıca, Rus Uzlaşma Merkezinin, son 24 saat içinde Şam’ın kırsal kesimindeki Cisrin köyüne toplamda 1.29 ton ağırlığında 300 gıda kolisinden oluşan yardımın ulaştırılması amacıyla bir insani operasyon gerçekleştirdiği belirtildi.

Böylece, Rusya’nın Uzlaşma Merkezi’ndeki yerleşim birimlerinin sayısı 2 bin 518’e ulaştı.