Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya, ABD’nin düşmanca eylemlerine karşı uyardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington’un Kremlin’e yakın olan 13 tanınmış kişi ve üç 3 hükümet kurumuna, 2016 ABD Başkanlık seçim kampanyasının seyrini değiştirme suçlaması yöneltmesinden sonra, Moskova, ABD’nin yaptırım tedbirleri ve medya operasyonları ile mücadele etmeye hazırlanıyor.

Suçlamalar Moskova tarafından reddedildi

Suçlamalar, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından ‘saçma’ olarak nitelendirilerek, Moskova tarafından da reddedildi.

ABD’de yargısı, listede yer alan ‘Elektronik Araştırma Kurumu’nun başı çektiği Rus kurumlarının, 2016 Başkanlık seçimleri de dahil olmak üzere, ülke dışındaki seçimlere müdahale etmek için kurulduğunu ve ABD siyasi süreçlerini etkilemek için 2014’te çalışmalarına başladığını açıklamıştı.

İddianamede, bir takım sanıkların, Cumhuriyetçi Donald Trump ve Demokrat aday Bernie Sanders’i destekleyerek, diğer Başkan adayları Hillary Clinton, Marco Rubio ve Ted Cruz hakkında manipüle edilmiş haber yaydıkları bilgisi yer almıştı.

Fakat Rusya tarafından sert tepki vererek, yaptırım amacıyla düzenlenen yeni suçlama listesinin ‘Rusya’yı kötülemeyi amaçlayan ve onunla olan ilişkileri normalleştirme girişimlerini engellemek için yapılan düşmanca eylemlerin devamı niteliğinde’ olduğu ifade edilmişti.

Kremlin, suçlamaların asılsız olduğunun altını çizerek, seçim sürecine müdahale etme şeklindeki iddiaları defalarca yalanladı.

“Kanıtı olmayan bir saçmalık”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, konu hakkında yaptığı açıklamada, Washington’un, 13 Rus vatandaşını ABD başkanlık seçimlerine müdahale etmekle itham etmesini, ‘kanıta olmayan bir saçmalık’ olarak nitelendirdi.

Facebook hesabı üzerinden açıklama yapan Zakharova, “Milyarlarca dolar bütçeye sahip ABD Adalet Bakanlığı’na göre, ABD seçimlerine 13 kişinin müdahalesi ortaya çıktı. Bu saçmalık” ifadelerini kullanarak, yeni suçlamaların ABD elitlerinin kafa karışıklığını gösterdiğini ve şu anki ABD siyasetinin gerçek halini yansıttığını söyledi.

Washington birkaç gün önce, geçtiğimiz yıl tüm dünyaya yayılmadan önce Ukrayna’daki hükümet ve şirket bilgisayarlarını etkisiz hale getiren NotPetya siber saldırılarından da Rusya’yı sorumlu tuttu.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov “Asılsız suçlamalarla düşmanca eylemler devam ediyor” diyerek iddiaları reddetmişti.

‘Amaç başkanlık seçimlerine dış müdahale için ortam hazırlamak’

Kremlin’den ismi açıklanmayan bir yetkili, ABD ve Batı’dan gittikçe artarak gelen suçlamaların iç istikrarı bozmayı amaçladığına değinerek, bunun yanı sıra 18 Mart’ta yapılması planlanan devlet başkanlığı seçimlerine dış müdahale için ortam hazırlamayı hedeflediklerini belirtti.

Rusya olası bir saldırı püstürtmek için tatbikat başlattı

Rusya, AB ülkeleriyle olan sınırlarına karşı olası bir saldırıyı püskürtmek amacıyla, batı sınır bölgelerinde gelişmiş füze sistemleri, uçaksavarlar ve gelişmiş similasyon tekniklerinin kullanıldığı benzeri görülmemiş bir askeri tatbikat başlattı.

Batı Askeri Dairesi’nden bir kaynak, Rus ordusunun tatbikatlar sırasında S-400 ve S-300 füze savunma sistemlerinin yanı sıra Pantsır uçaksavarlarının kullanıldığı bilgisini verdi.

Tatbikatta, 5 adet Sukhoi, 27 adet Sukhoi, 35 savaş uçağı ve 5 adet Mi-18 çok amaçlı helikopterler de kullanıldı. Tatbikatın başarıyla gerçekleştirildiği bildirildi.