Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya, ABD’yi hackliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kongredeki oturumda bahsedilen ABD’de özel yetkili savcı Robert Mueller’in raporundaki açık suçlamalar, Rusya’nın sadece seçimlere değil aynı zamanda ABD’deki yaşama müdahalesinin derinliğini gün yüzüne çıkartıyor.

Mueller’in raporu, 13 Rus’u Facebook ve Instagram gibi araçları kapsamlı bir şekilde kullanarak 2016 yılındaki ABD başkanlık seçimlerinin sonuçlarını etkileme komplosuna katılmakla suçladı.

İster Mueller’in raporunda isterse ABD gazetelerindeki detaylarda olsun Rus planına hizmet eden sorun ve meselelerde ve ABD sosyal medya platformlarında güdümlü bir içerik oluşturmak için Moskova’da ya da St. Petersburg’daki soğuk binada Rusya’nın yıllardır yaptığı hummalı faaliyetlerden bahsedildiğini görüyoruz.

Büyük ve korkunç bir kıssa… Biz, ABD-Rus savaşının özel bölümüyle karşı karşıya bulunuyoruz. Bu savaştaki silah, normal ABD’li tüketicilerin akıl ve duygularıyla oynayan ve programlamada yetenekli Rus gençleri ya da Amerikan ajanlarıdır.

Rus istihbaratının yaptıklarını Arap dünyasında başka taraflar yapıyor. İhvan Cemaati’ndeki gençler, sempatizanlar ya da bu cemaatin yörüngesinde dönenler tarafından “elektronik komiteler” hilesi ortaya çıkıyor. Katar’ın medya platformlarında ve internet sitelerinde görüldüğü gibi bölgede İhvan’ı koruyan devletler, İhvan propagandasına hizmet eden içerikler oluşturmak için para harcıyor. Profesyonel bir site vasfıyla Al Jazeera, her gün yeni bir ‘ukala’ isimle farklı sitelerden bu içeriği yayınlıyor. Tabi Youtube’taki programlar, Twitter ve Facebook’taki hayali hesaplar, özellikle Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri sahnesini karıştırmak için her saat hatta her dakika yeni bir şeyler çıkartıyor.

Rusya’nın ABD ve Batı’ya yönelik siber saldırısına geri dönelim. Fransa bile Rus hackerlerin pençelerinden kurtulamadı. Rusların bu yeni savaşta başarıları var. Hepimiz Amerikan-Rus ajanı Snowden’ı hatırlıyoruz.

ABD seçim komisyonu eski üyesi Ann Rafael, Facebook gibi bir platformun Rusya’nın son faaliyetlerine sahne olduğundan bahsederken şunları söyledi: “Belki de internet şirketleri, müşterilerinin kimliklerini öğrenmek için bankaların yaptığı uygulamalardan destek almaya ve periyodik olarak yetkililerle bilgi alışverişine ihtiyaç duyuyor.” Rafael, gelecek saldırıları hesaba katarak Facebook’un büyük yatırımlar yaptığını ve ABD istihbaratıyla işbirliği içerisinde olduğunu belirtti.

Ruslar, gençlerin huysuzluklarını ve macera duygularını kullanmaya dikkat etti. Gençler, uluslararası Rus komando taburu haline geldi. Örneğin; 2016 yılında St. Petersburg Üniversitesi, programcılık alanında peş peşe 5. kez birinciliği kazandı. Rus Savunma Bakanı, öğrencilere ödül verme töreninde yaptığı konuşmada, “Bu gençlerle bir şekilde çalışmamız gerekiyor. Çünkü bizim onlara çok ihtiyacımız var” dedi.

Biz, gerçekten ölümcül hayaller dünyasının içerisindeyiz.