Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya, ajanlık ile suçlanan Maria Butina’yı korumak için kampanya başlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moskova’nın, Washington’da ajanlık faaliyetleri yürüttüğü iddia edilerek tutuklanan bir Rus öğrenciyi savunmak için siyasi ve medyatik bir kampanya başlattığı sırada, ABD federal savcıları, Rus öğrencinin Rus istihbaratı ile doğrudan bağları olduğunu ve ABD’de kaldığı süre boyunca onlarla irtibatta olduğunu açıkladı.

Washington Post gazetesinin haberine göre Washington’daki bir mahkemede federal savcılar tarafından sunulan bir belgede, “29 yaşındaki Maria Butina’nın 56 yaşında ABD’li bir politik aktivist ile kişisel bir ilişkisi olduğu ve önemli bir kuruluşta yer edinmek için bir başka bir Amerikalıya cinsel teklifte bulunduğu” iddia ediliyor.

ABD Adalet Bakanlığı, ateşli silahlara meraklı genç kadına karşı suçlama listesini genişletti. Adalet Bakanlığının izni olmadan yabancı bir devletin yararına çalışmak için komplo kurduğu ve Yabancı İstihdam Yasası uyarınca resmi bir kayıt olmaksızın ajanlık faaliyetleri yürüttüğü suçlamaları, Rus öğrencinin üzerindeki suçlamaların şiddetinin artmasına ve hakkında verilen hapis cezası müddetinin uzamasına yol açtı.

Butina, ABD silahlı lobisi aracılığıyla Rusya’ya hizmet etmek için ABD siyasi teşkilatına sızma teşebbüsleri iddiasıyla, dün Washington’da mahkeme önüne çıkarıldı.

Reuters’ten aktarıldığı kadarıyla Butina, silah taşınmasını destekleyen “Silah Hakkı” adındaki bir Rus örgütündeki faaliyetleri ile biliniyor.

Adalet Bakanlığı pazartesi günü, Washington’da bir öğrenci olan Rus vatandaşının Rusya için casusluk yaptığı suçlamasıyla tutuklandığını bildirdi. İddianameye göre Butina, “2015 yılından Şubat 2017’ye kadar, Rus parlamentosunun bir üst düzey yetkilisi ve daha sonra Rusya Merkez Bankası üst düzey yetkilisi olan birinin emrinde çalışıyordu.” İddianame ayrıca hali hazırdaki ABD yaptırımlarını da içeriyor.

ABD raporları, meselenin, ABD silah lobisinin daimi üyesi olan Alexander Torshin ile ilgili olduğunu gösteriyor. Adalet Bakanlığı’na göre Butina, Rus çıkarlarına hizmet etmek için, ABD’in politik kurumlarına sızmak ve gayri resmi ilişkiler kurmak amacıyla ABD yetkilileriyle olan kişisel temaslarını kullanmak istedi.

Butina, Sibirya’daki Barnaul’den geliyor ve sık sık sosyal ağlar aracılığıyla elinde bir silahla, ülkenin sert silah yasalarını eleştiriyor. ABD’li araştırmacılar Butina’yı, ABD’nin en büyük silah lobisi olan ve Cumhuriyetçi Parti’yi destekleyen Ulusal Silah Birliği’ndeki (NRA) yetkililerle 2015’ten bu yana birçok defa temas kurmakla itham ediyorlar.

Sosyal ağ sitelerinde ABD yetkilileri ile birlikte bulunduğu fotoğrafları yayınlayan Butina, bu kişilerle olan temaslarını gizlemiyor. Butina’nın, fotoğraflarda, eski dernek başkanı David Kien, Wisconsin Valisi Scott Walker ve lobinin şu anki başkanı Wayne Lapierre ile bir araya geldiği görünüyor.

Donald Trump’ın 2015’teki seçim kampanyası sırasında, Cumhuriyetçi bir aday, kendisine Rusya ile ilişkilerinin nasıl olacağına dair bir soru sormuştu. Trump bu soruya, “Putin ile çok iyi anlaşacağımızı düşünüyorum” diyerek cevap vermişti.

Butina’nın avukatı Robert Driscoll, ABD’nin suçlamalarını reddetti. Avukat Driscoll, Butina’nın ABD Senatosu’na bağlı Özel Casusluk Komitesi huzurunda gönüllü olarak ifade verdiğini ve kendilerine bincilerce belge sunduğunu söyleyerek, Adalet Bakanlığı’nın “müşterisine yönelik suçlamaları kasıtlı olarak şişirdiğini” belirtti.

Avukat sözlerini şöyle sürdürdü:

“Müvekkilim bir Rus istihbarat ajanı değil, öğrenci vizesi ile ABD’de bulunan bir Rus vatandaşı. Washington’daki Amerikan Üniversitesinde uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans derecesiyle mezun oldu. Çalışma izni alan müvekkilim, iş hayatında kariyer yapmak için akademi diplomasını kullandı. Butina’nın herhangi bir ABD politikasını ya da belirli bir Amerikan kanunu etkilemeye ya da zayıflatmaya çalıştığına dair hiçbir kanıt yok. Butina yalnızca iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmeye çalışıyordu. İddianame, Yabancı İstihdam Yasası’nın kötüye kullanılmasından ibaret.”

Avukat, Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde okuyan ve Washington’da yaşayan bir Rus öğrencinin, iki ülke arasındaki ilişkileri tartışmak üzere bir grup Amerikalı ve Rus yetkili ile restoranda samimi bir akşam yemeği tertip etmesinin “komplo” olarak değerlendirilmesi karşısında duyduğu şaşkınlığı dile getirdi.

Rusya’nın geniş haber ağı News Row dün yaptığı açıklamada, “Butina, Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve mevkidaşı Donald Trump arasında son cumhurbaşkanlığı kampanyası sırasında toplantı düzenlemeyi iki kez denedi. Her ne kadar iki toplantıyı da organize etmede başarısız olsa da, sonraları aralarında Trump’ın oğlunun da bulunduğu, Trump’ın başkanlık kampanyasına yakın olan kimselerin ve bir dizi Rus şahsiyetin katıldığı bir toplantı düzenlemeyi başardı” dedi.

Buna karşılık Rusya Dışişleri Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada, Butina’nın ABD yasalarına aykırı faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle tutuklandığının duyurulmasının zamanlamasına dikkat çekti. Bakan, bu durumun, “ABD’li kurumların Helsinki zirvesinin sonuçlarını zayıflatmaya yönelik girişimlerden” olduğunu belirterek uyarıda bulundu.

Butina’yı savunmak için bir kampanya başlatan Moskova, ABD makamlarından Rus konsolosluk yetkililerinin Washington’u ziyaret etmeleri ve dava dosyalarına bakmalarını istedi.

Siyasi elitlerin ve basın yayınlarının gündeminde geniş bir yer tutan, Vladimir Putin ve Donald Trump’ın ilk zirvelerinin oluşturduğu memnuniyet atmosferi uzun sürmedi. Butina’nın tutuklanması ve hakkında suçlama listesinin hazırlanması, Moskova ve Washington arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfa açma coşkusunu azalttı.

Rus Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Maria Butina’nın tutuklanmasının zamanlamasına dikkat çekerek, söz konusu tutuklamanın zirve sonuçlarının zayıflatılmasını hedeflediğini söyledi. Sözcü, Moskova’nın, 15 Temmuz günü ABD’de Rus vatandaşının tutuklanmasıyla ilgili raporlardan endişe duyduğunu da sözlerine ekledi.

ABD Adalet Bakanlığı, internet sitesinde, “Butina, Yabancı İstihdam Yasası uyarınca yasadışı faaliyetler suçlamasıyla karşı karşıya kaldı. Ancak vatandaşımıza karşı bu tür iddialar garip görünüyor” açıklamasında bulundu.
Tutuklamanın zamanlaması hakkında Rusya’nın şüphelerini dile getiren Zaharova, “Butina hakkında verilen tutuklama kararının zamanlanması, iki cumhurbaşkanının ortak çalışmasını baltalamak adına, ince bir şekilde hesaplanmış gibi görünüyor. Mesele çok fazla analiz edilebilir. Ancak sahip olduğumuz izlenim, söz konusu tutuklamanın, Rusya hakkındaki “seçimlere müdahale ettiği suçlamasının” ciddiyetini göstermek adına ABD içindeki kimseleri ve yurtdışındaki müttefiklerini ikna etmek olduğu yönündedir. Bu nedenle, medya hemen Butina hakkında “bir casus” olarak konuşmaya başladı ve meseleyi Rus istihbaratı ile ilişkilendirdi. Bu tür iddiaların temelini oluşturabilecek herhangi bir gerçek bilgi olmamasına rağmen gerginliği tırmandırdı” açıklamasında bulundu.

Zaharova, olayla ilgili olarak açık hedefin, “Zirvenin olumlu sonuçlarının mümkün mertebe azaltılması ve bu görevin en kısa süre de gerçekleştirilmesi” olduğunu vurguladı.

Öte yandan, Rusya Federasyonu Konseyine bağlı Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, “Bu durum, ABD’deki “Rus karşıtı mekanizmanın” Helsinki Zirvesi’nin sonucuna tepki göstermeleri ile ilgili olabilir” dedi.

Bu arada, Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoly Antonov, Amerikan istihbaratının sadece ABD topraklarında değil, diğer ülkelerin topraklarında da Rus vatandaşlarını takip ettiğine işaret ederek, Butina davası ile ilgili olarak da ABD’nin tutumunda bir değişikliğin olmadığını söyledi.

Rusya’nın mümkün olan en kısa zamanda Maria Butina’nın serbest bırakılması için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını da sözlerine ekleyen Büyükelçi, dava dosyalarına erişim talebinin yanı sıra Rus konsolosluk personelinin ABD’deki Rus vatandaşına ulaşmalarının kolaylaştırılması talebini görmezden gelen ABD yetkililerini eleştirdi.

Washington’daki Rus Büyükelçiliği yayınladığı bildiride, “Rus diplomatların Butina’nın tutukluluk koşullarını araştırdıklarını” ifade etti.

Açıklamaya göre, Rusya, vatandaşının meşru haklarını korumak amacıyla, konsolosluk erişimi izni almak için ABD makamlarıyla temaslar kurmaya devam ediyor.