Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya, Almanya’nın Batı 2017 tatbikatı açıklamasını yalanladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Savunma Bakanlığı Resmi Sözcüsü İgor Konochenkov, Almanya Dışişleri Bakanı Ursula Von Der Laine’nin, Rusya ve Belarus tarafından ortaklaşa düzenlenecek Batı-2017 tatbikatına Rus tarafının 100 bin askerle katılacağı yönündeki iddiasını yalanladı.

100 bin asker iddiası bizi dehşete düşürdü

Konochenko, konuya ilişkin Sputnik haber ajansında yer alan açıklamasında, “Almanya Savunma Bakanı Sayın Ursula Von Der Laine tarafından, 100 bin asker ile tatbikat yapacağımıza dair yapılan açıklama bizi dehşete düşürmüştür. Avrupa’dan bize yönelik tehditleri görmezden gelemeyiz” ifadelerini kullandı.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından, Perşembe günü yapılan açıklamada, Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’un, NATO Askeri Konseyi Başkanı Peter Pavel’e, Batı-2017 tatbikatının Rusya tarafından yapılan rutin tatbikatlardan biri olduğuna ve herhangi bir ülkeyi hedef almadığına dair bilgi verdiği belirtilmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise Rusya ve Belarus arasında 14-29 Eylül tarihlerinde Belarus’ta yapılacak askeri tatbikata katılacak asker sayısının, 2011 yılında imzalanan Viyana sözleşmesine aykırı olmadığı açıklanmıştı.

Tatbikata 12 bin 700 asker katılacak

Öte yandan, Batı-2017 tatbikatına 12 bin 700 askerin yanısıra, 70 savaş uçağı ve helikopter ile 680 askeri aracın katılacağı bildirildi. Tatbikatta yer alacak askeri araçların 250’sinin tank, 200’ünün top, havan ve füze bataryaları ve 10 savaş gemisinden oluşacağı tahmin ediliyor.

Almanya Savunma Bakanı Ursula Von Der Laine, dün yaptığı açıklamada, Rusya’nın, Batı-2017 tatbikatına 100 bin askerle katılacağını iddia ederken, Rusya’nın komşu ülkeleri Litvanya, Letonya, Estonya ve Polonya da tatbikatın kendileri açısından tehdit oluşturduğunu açıklamıştı.