Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya BM Temsilcisi: Ateşkes çağrısını gerçek bulmuyoruz! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’de Doğu Guta ve İdlib kırsalının hedef alındığı saldırılar nedeniyle, BMGK ve Rusya arasındaki anlaşmazlıklar sürerken Suriye’de insani kriz sürüyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Kuveyt ve İsveç’in talebiyle BM gündeminin dışında kapalı oturum düzenledi. Bu bağlamda BM Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, BMGK üyelerine brifing verdi.

Şarku’l Avsat’a açıklamada bulunan bir kaynak, oturumda Suriye’de ciddi bir şekilde bozulan insani koşullar ve askeri gelişmeler üzerinde durulduğunu belirtti. Kaynağın belirttiğine göre, BM Suriye Yerleşik ve İnsani Yardım Koordinatörü ve BM Suriye temsilcilerinin çağrılarına yanıt olarak Konsey üyeleri de “insani yardım ve hizmetlerin sağlanması ve ciddi hasta ve yaralıların bölgeden çıkartılması için ülke genelindeki çatışmaların en az bir ay acil olarak durdurulması” çağrısında bulundu.

Kaynak ayrıca, Suriye’deki son askeri tırmanış ve artan insanlık felaketi sonrasında Rusya ve birçok ülke arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle toplantı atmosferinin gergin olduğunu ifade etti.

Bir diplomat tarafından yapılan açıklamada ise “İnsani yardım kuruluşlarının bu talebine cevap verecek bir karar taslağı hakkında yetkililer arasındaki istişareler hala devam ediyor” dedi. Ancak belirtilene göre Rusya, böyle bir eğilimi engellemek üzere veto hakkını kullanabilir.

Öte yandan Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya ise gazetecilere yaptığı açıklamada yardım kuruluşlarının çatışmaların bir ay durdurulmasına yönelik çağrısını değerlendirdi. Bu bağlamda Rusya’nın Suriye’de ateşkesi veya savaşın sonlanmasını istediğini söyleyen Nebenzya, “Ancak teröristlerin bu yaklaşıma katılacaklarından emin değiliz. Bu nedenle BM’nin ateşkes çağrısını tamamen gerçeklikten uzak buluyoruz” dedi. Nebenzya ayrıca, ABD’nin Suriye’de rejim güçlerini vurmasını ‘üzücü’ olarak nitelendirdi.

Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre da Şarku’l Avsat’ın sorularını yanıtladı. Bu bağlamda Delattre “Suriye’deki durum, çatışmaların en karanlık dönemine geri dönüyor. Durum, İdlib ve Guta’da her geçen gün daha da kötüye gidiyor. İdlib bugün yeni bir Halep’e dönüşüyor. Doğu Guta ise Orta Çağ’da yaşanan benzer bir kuşatmaya tanık oluyor” dedi. BMGK da BM Genel Sekreter Yardımcısı Lowcock’un talep ettiği ben öneriye “güçlü bir tepki” verilmesi çağrısında bulundu. Ayrıca Suriye’deki acil ateşkes fikri konusunda mutabık kalınması, insani yardımın ihtiyaç duyan herkese eksiksiz ve engelsiz bir şekilde verilmesi izin verilmesi çağrısı yaptı. BMGK üyeleri ayrıca, “İdlib ve Doğu Guta’daki durumun devam etmesi, Suriye’de BM tarafından yönetilen siyasi bir süreci harekete geçirme çabasının ayrılmaz bir parçası olacak” ifadelerini kullandı. Bu bağlamda konseyde siyasi bir çözüme ulaşmak için tarafsız bir çevre yaratma çağrısı yapılırken, “İdlib ve Doğu Guta’da gerçek bir istikrar sağlanmazsa, siyasi ilerleme başarısızlığa mahkum olacak” ifadeleri kullanıldı.