Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya, casus krizi için Londra’dan özür talep etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiliz kimyasal madde uzmanlarının yürüttüğü soruşturma sonrası eski Rus Casus Sergey Skripal’in İngiltere’de uğradığı suikast girişiminde kullanılan kimyasal maddenin Rusya menşeli olduğuna dair herhangi bir delil bulunmaması üzerine Kremlin tarafından, bugün yapılan açıklamada, İngiltere’den özür talep edildi.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Rus haber ajanslarında yer alan açıklamasında, “İngiltere’nin iddiaları kanıta dayanmıyor. Sayın Başkanımız Putin’i suçlayan İngiltere Dışişleri Bakanı ve diğer yetkililer, Avrupa Birliği’ndeki (AB) dostlarıyla öyle ya da böyle yüzleşmeli ve Rusya’dan bir şekilde özür dilemeli” dedi.

“Suikast girişimi açık bir provokasyon”

Konuya dair bir açıklama da Rusya İstihbarat Birimi (FSB) Başkanı Sergey Narishkin’den geldi. Narishkin, bugün yaptığı açıklamada, Skripal suikastinin İngiltere ve ABD istihbaratının açık bir provokasyonu olduğunu vurguladı.

Moskova’da düzenlenen bir uluslararası güvenlik kongresinde konuşan Narishkin, “ABD ve İngiltere istihbaratları tarafından yapılmış bir provokasyon olduğu açık olan böylesi bir olayda bile Avrupa ülkeleri, Rusya’ya karşı İngiltere ve ABD’nin yanında durmakta tereddüt etmedi” şeklinde konuştu.

Rus menşeli olduğuna dair kanıt yok

Skripal’e yönelik suikast girişiminde kullanılan kimyasal maddeye dair soruşturma yürüten İngiliz uzman Gary Aitkenhead, Moskova’nın talebiyle düzenlenecek Uluslararası Kimyasal Silahları Yasaklama Komitesi (OPCW) toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, suikast girişiminde kullanılan kimyasal maddenin Rus menşeli olduğuna dair herhangi bir kanıta rastlanmadığını söylemişti.

Aitkenhead, soruşturmanın yürütüldüğü Porton Down kentinde yaptığı açıklamada, “Kimyasal maddenin, askeri amaçlarla kullanılan sinir gazı Novichok olduğundan eminiz ancak bu maddenin nereden temin edildiğini tam olarak tespit edemedik. Bu maddenin üretimi için devlet desteği ve gelişmiş ekipmanlar gerekiyor” ifadelerini kullandı.

İngiltere hükümeti ise Porton Down da yapılan incelemelerin sadece madde hakkında bilgi verdiğini belirterek, suikast girişiminin arkasında Rusya’nın olduğundan eminiz açıklaması yaptı.

Konuya dair bir açıklama yapan İngiltere Hükümet Sözcüsü, “Rusya’nın son 10 yılda suikastler gerçekleştirmek için zehirli gazlar elde ettiğini ve Novichok maddesi stokladığını biliyoruz. Rusya kontrolünde gerçekleştirilen Skripal’e yönelik suikast girişiminin amacı itirafçı olan eski Rus casuslarını hedef tahtasına oturtmaktır” dedi.

Rusya iddiaları reddetti

Eski Rus Casus Sergey Skripal ve kızı Yulia Skripal’in 4 Mart günü, İngiltere’nin Salisbury kentinde suikast girişimine uğramasından birkaç gün sonra, İngiltere Başbakanı Theresa May, suikast girişiminden Rusya’yı sorumlu tutmuş ancak Moskova yönetimi iddiaları yalanlamıştı.

Olay, Rusya ve batı ülkelerinin karşılıklı olarak 300 diplomatı sınır dışı etmesiyle, soğuk savaştan bu yana iki taraf arasındaki en büyük gerginliğe dönüşmüştü.