Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya, casusluk suçlamalarının ardından İsviçre ve Hollanda Büyükelçilerini geri çağırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsviçre hükümeti, casusluk iddiaları ve görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle, ülkede görev yapan Rus diplomatların sayısını azaltma kararı alırken, Rusya ‘asılsız’ olarak nitelediği suçlamaları reddederek İsviçre ve Hollanda Büyükelçilerini geri çağırdı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ‘Bu tür açıklamaların iki ülke arasındaki yapıcı bağlara ciddi zarar verebileceği’ kaydedildi. Moskova, İsviçre medyasında, ‘Rus istihbarat servisinin ülkedeki etkinliğinin arttığına’ dair haberlerinin doğru olmadığını belirterek, asılsız suçlamaları kabul etmediklerini kaydetti.

Öte yandan iki Rus vatandaşının, atomik, biyolojik ve kimyasal tehlikelerden korunma kapsamında çalışmalar yürüten Spiez laboratuvarına yönelik siber saldırılarda bulundukları şüphesiyle sınırdışı edilmelerinin ardından, İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis, dün yaptığı açıklamada, önümüzdeki hafta Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile bir araya geleceğini açıkladı.

İsviçreli yetkililer, Bern’de bulunan laboratuvarın sitesine ve Lozan’daki Dünya Anti-Doping Ajansı’nın ofisine siber saldırılarda bulunduklarını belirttikleri iki kişinin birkaç gün önce sınırdışı edildiklerini açıkladı.

Rus Bakan Lavrov, Spiez laboratuvarının bir Moskova casusu tarafından hedef alındığına yönelik raporları kınadı. “Bu durum inanılacak gibi değil” ifadelerini kullanan Lavrov, söz konusu kişiler hakkında çıkarılan sınırdışı kararının kendilerine yöneltilen suçlamalarla eş zamanlı gerçekleşmesinin medyaya yansımamasına dikkat çekti.

Öte yandan, Hollanda Büyükelçisi Renee Jones-Bos’un, kendisine yönelik casusluk suçlaması içeren bir medya kampanyası dolayısıyla geri çağrıldığı belirtildi.