Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya, Doğu Guta saldırılarına katıldığını reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kremlin, Rus savaş uçaklarının Şam kırsalındaki Doğu Guta’ya yapılan hava saldırılarına katıldığına dair çıkan raporları reddetti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) Doğu Guta’da insani ateşkesi hedefleyen karar taslağının hazırlanması amacıyla devam eden müzakerelere katılmayı kabul etti.

Ayrıca Kremlin Batı’yı Doğu Guta’daki durumu abartmakla suçlayarak çifte standart uyguladıklarını belirtti.

Suçlamalarla ilgili somut veri sunulmadığını, bu nedenle de iddiaları kabul etmediklerini vurgulayan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Bunlar asılsız suçlamalar. Neye dayandırıldıklarını anlamıyoruz” dedi.

Gazetecilere demeç veren Peskov, “Rusya’nın askeri faaliyeti, saha durumu ve taktiksel değişiklikleri hakkındaki sorular Savunma Bakanlığı’na yönlendirilmelidir” diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov da yaptığı açıklamada, “Suriye’nin diğer alanlarındaki benzer durumları kasıtlı olarak görmezden gelmeden önce Doğu Guta’daki insani durumla ilgilenin. ABD ve diğer bazı ülkelerin Doğu Guta’daki insani durum üzerindeki tutumu çifte standardın nasıl kullanıldığının çarpıcı bir örneğidir” ifadelerini kullandı.

Ryabkov sözlerini şöyle sürdürdü, “Washington, ortakları ile birlikte Şam’a baskı yapmak amacıyla onlara uygun sorunları seçirek öne sürüyor.”

Bakan Yardımcısı, Doğu Guta’da ateşkes talep edilmesine ilişkin Rusya’nın tutumu üzerine gelen bir soruya yanıt olarak, “Sanırım, ateşkesle ilgili konuşmak BMGK karar taslağını hazırlamak için devam eden müzakerelerin gidişatına bağlı. Rus tarafı, Suriye’deki insani durum konusuna tüm temaslarında dikkat çekiyor” cevabını verdi.

Moskova, uluslararası toplumu Suriye hükümeti ile ilişkileri normalleştirmeye çağırmak için bir adım daha attı.

Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Ankara’ya Şam ile doğrudan diyaloga başlama çağrısından bir gün sonra bu konuda yaptığı değerlendirmede “Tüm dış oyuncular, Suriye hükümeti ile diyalog kurdu” ifadelerini kullandı.

Lavrov açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Bütün tarafların Suriye hükümetiyle, Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygılı ve BMGK kararlarına uygun olarak doğrudan bir diyalog başlatma ihtiyacının farkında olması gerekir.”

Herkesin çıkarını gözeten bir çözüme ulaşmak için Suriye hükümetini de Kürtlerle diyalog kurmaya çağıran Lavrov, Afrin krizinin Suriye’nin tüm etnik ve mezhep bileşenleri ile çözüleceğini söyledi.