Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya, Doğu Guta’da 5 saatlik yeni bir ateşkes ilan etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rus ordusu, bugün, Doğu Guta’da, 4 gündür devam eden, 5 saatlik ateşkesin bugün de başladığını ilan etti.

Rusya’nın Suriye’deki Ateşkesi İzleme Merkezi’nden bir yetkilinin sözlerini aktaran İnterfax Haber Ajansı’nın haberine göre, Rus ordusu bugün, Doğu Guta’da, 4 gündür devam eden, 5 saatlik ateşkesin 4. gününde de başladığını duyurdu.

Rusya, Doğu Guta’da günlük ateşkes ilan edilmesi çağrısında bulunmuş Salı gününden bu yana günde 5 saat ateşkes uygulanmaya başlamıştı. Doğu Guta’da sivillerin tahliyesi için Duma şehrinin kuzey doğusundan gelenlere, ‘insani koridor’ olarak adlandırılan bir geçiş koridoru açılmıştı.

Açılan insani koridordan 2 Pakistanlı dışında kimse çıkmadı

Ancak 3 gündür oluşturulan bu koridordan, Pakistan’ın Şam Büyükelçiliği tarafından yapılan ayrı görüşmeler çerçevesinde çarşamba günü çıkan iki Pakistan vatandaşın dışında kimse çıkmadı.

AFP tarafından aktarılan bir karar taslağına göre, ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden (BMGK) Doğu Guta’da klor gazına maruz kalanların geldiği yönündeki haberlere dayanarak, Suriye’de kimyasal silahların araştırılmasına yönelik yeni bir komisyon kurulmasını istedi.

BM’deki diplomatlar ABD karar taslağı için bir araya geldi

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR), Suriye rejimi tarafından Doğu Guta’daki bir kasabanın bombalanmasının ardından bir çocuğun öldüğü ve en az 13 yetişkinin nefes almakta güçlük çektiğini duyurmasından günler sonra, BM’deki diplomatlar, dün, ABD temsilciliği tarafından sunulan, ABD karar taslağını görüşmek üzere bir araya geldi.

ABD tarafından sunulan tasarıda, ‘BM Bağımsız Soruşturma Mekanizması’ adı altında uluslararası bir komisyon oluşturulması, görev süresinin bir yıl olması ve Suriye’de kimyasal silah saldırıları yapmaktan sorumlu olanları belirlemesi çağrısında bulunuldu.

Ancak BM’deki bir diplomat, Esed’in en önemli müttefiklerinden olan Rusya’nın ABD karar taslağında hemfikir olmasının ya da geçişe izin vermesinin pek mümkün olmadığını vurguladı.

Pyongyang’tan Suriye rejimi ile işbirliği haberlerine yalanlama

Öte yandan salı günü geç saatlerde, Kuzey Kore resmi basın kuruluşunda yer alan haberde, Pyongyang’ın, kimyasal silahlar konusunda Suriye rejimi ile işbirliği yapıldığı haberlerini reddettiği, ABD’nin Kuzey Kore’ye baskı uygulamak için bunu uydurduğu belirtti.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Amerikan Çalışmaları Araştırma Enstitüsü’ndeki sözcüsünün yaptığı açıklamayı aktaran devletin resmi basın kuruluşu Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansı’nın (KCNA) haberine göre, sözcü, ABD’nin Kuzey Kore’nin kimyasal silah üretiminde yardım aldığına dair ‘gerçek dışı bir argüman’ hazırladığını kaydetti.

“Ülkemiz kimyasal silahların kullanılmasına karşı”

Sözcü, “Daha öncede birkaç kez ifade ettiğimiz gibi ülkemiz, kimyasal silahlar üretmiyor, geliştirmiyor veya stoklamıyor. Aynı zamanda kimyasal silahların kullanılmasına karşı” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Silahsızlanma Konferansı Daimi Temsilcisi Büyükelçi Robert Wood, BM Cenevre Ofisi’nde yaptığı açıklamada, füzelerin ve kimyasal silahların bileşenleri ile ilgili olarak iki ülke arasında tarihi bir ilişki olduğunu belirtmişti.

Kuzey Kore’nin BM yaptırımlarını ihlal ettiği yönündeki gizli bir raporda, son 6 ay içinde, Kuzey Kore’den, Suriye rejiminin kimyasal silah programından sorumlu bir komisyona iki kargo gönderildiği açıklandı.