Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya, Doğu Guta’da gerilimi düşürmek için Suriye Muhalefeti ile anlaştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Savunma Bakanlığı, Kahire’deki barış görüşmeleri sırasında, Doğu Guta’da gerilimi düşürmek için, Suriye Muhalefeti ile anlaşıldığını duyurdu.

Bakanlık, “Kahire görüşmelerinde, Rus Savunma Bakanlığı Sorumluları ile Güney Mısır’ın gözetimi altındaki Ilımlı Suriye Muhalifleri arasında, Doğu Guta’daki gerilimin düşmesini sağlayacak, bölge iş makineleri ile ilgili anlaşma imzalanmıştır” açıklamasını yaptı.

Doğu Guta, mayıs ayında rejim müttefikleri İran ve Rusya ile muhalifleri destekleyen Türkiye’nin sonuçlandırdığı gerilimi düşürme planını içeren 4 bölgeden biri sayılıyor. Ancak, bu dört bölgeyi izleyecek yöntemlerde anlaşılamaması, uygulamayı geciktirmiş durumda.

Suriye gerilimi düşürme bölgelerinin nihai detayları hususunda, daha önce gerçekleştirilen görüşmeler başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Rusya, tarafların sözleşme imzaladığını ve anlaşmanın ‘gerilimi düşürme bölge sınırlarının belirlenmesinin yanı sıra; yayılma bölgeleri ve gerilimi düşürme bölgelerinin güvenliğini sağlayacak kuvvetlerin sayısı gibi konuları da kapsadığını ilan etti.

Taraflar aynı zamanda, ‘bölgeye insani yardımların ulaştırılması ve bölge halkının hareket güvenliği’ konusunun benimsenmesi yönünde, bir anlaşma imzaladıklarını da belirtiler.

Rusya, önümüzdeki günlerde, insani yardım için ilk kafilelerini gönderme ve yaralıların tahliyesine başlayacağını belirtti.

Doğu Guta bölgesi, Şam yakınındaki grupların mücadele alanı sayılıyor ve düzenli güçler ile müttefiklerin yürüttüğü askeri operasyonlar için bir hedef teşkil ediyor.
Suriye’nin 2011 mart ayından bu yana maruz kaldığı 6 yıldan fazla süren çatışmalarda, 100 bini sivil olmak üzere 330 binden fazla insan öldürüldü.