Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya, Dünya Kupası öncesi boykot çağrılarını engellemeye çalışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan Rusya, şehirlerin ve stadyumların hazırlıklarını tamamlamasına paralel olarak, açılış törenine katılacak ülke liderlerinin listesini genişleterek İngiltere’nin başını çektiği, Rusya’ya karşı “örgütlü boykot” kampanyasını engellemeye çalışıyor.

Kremlin, ‘Dünya Kupası öncesi ziyaret heyetleri başkanları ile üst düzey toplantılar yaparak boykot çağrısı sonrası uluslararası alanda etkinliklere geniş bir katılım sağlamayı hedefliyor.

“Etkinliğe katılacak liderlerin isimleri belli oldu”

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Dmitri Peskov, “Spor etkinliğine katılma isteğini açıklayan liderlerin ve yetkililerin listesi biliniyor. Fakat yine de son durum, söz konusu isimlerin listeye eklenmelerine göre belirlenecek” açıklamasında bulundu.

Rusya: İngiltere’nin boykotu başarısız

Rusya, katılımcı liderlerin listesinin genişletilmesini, ‘İngiltere ve diğer ülkeler tarafından boykotu genişletmek için düzenlenen kampanya girişiminin başarısızlığı olarak’ değerlendiriyor.

Bir dizi AB üyesi, ‘boykotu’ siyasi düzeyde ilan ederken Rusya, boykot kampanyasına İngiltere, Polonya ve İzlanda’nın öncülük ettiğini düşünüyor. Bu nedenle Rusya, Dünya Kupası’nın açılışına çok çeşitli dünya liderlerinin ‘katılma isteklerini’ duyurmalarından memnuniyet duyuyor.

Bazı liderler İngiliz boykotuna karşı çıktılar

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a ek olarak aralarında, Hırvatistan Cumhurbaşkanı, Avusturya Şansölyesi, Sırbistan, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinden üst düzey yetkililer, katıldığı ‘İngiliz boykotuna’ karşı çıktılar.

Rusya Federasyonu Spor Bakanlığı, ‘bazı ülkelerin siyasi düzeyde olmasa da, spor etkinliklerine katılma niyetlerini açıkladığını’ duyurdu.

Rusya, Avrupa’nın katılımın hususi ehemmiyetine rağmen, bölgesel ve uluslararası düzeyde geniş nüfuzlu yetkililerin katılma durumlarını açıklamalarını dört gözle bekliyor.

Dünya liderlerinin adı geçiyor

Kremlin, Rusya’nın katılımını umduğu liderlerin nihai listesini gizli tutmaya devam ediyor. Fakat basına sızan birtakım bilgiler arasında ‘Çin, Mısır, Kazakistan, Moldova ve Belarus gibi Rusya’nın ana müttefiklerini içeren Bağımsız Milletler Topluluğu ülkelerinin önemli bir katılımının olacağı’ bilgisi yer alıyor. Sızan bilgiler arasında, Prens Muhammed bin Salman’ın da etkinliklere katılma ihtimali yer alıyor.

Lavrov’dan Dünya Kupası’na katılacak liderler açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ‘Rusya’nın önemli rolünün olduğu Brix ve Şangay gibi uluslararası gruplar başta olmak üzere birtakım liderlerin pozisyonlarını açıklamalarını beklediklerini’ söyledi. Ayrıca, ‘Kuzey Kore’den üst düzey bir yetkilinin Dünya Kupası’nın açılışına katılma isteğini duyurduğuna’ dikkat çekti.

Moskova’nın bu olayda üstlendiği politik tutumunun önemine atıfta bulunan Lavrov, ülkesinin “tüm liderleri, hükümet başkanlarını ve bakanlarını davet ettiğini” söyledi.

Lavrov son olarak, “Açılışa katılamayacak liderlerin, milli takımlarının maçlarına katılmak için Rusya’ya geleceklerini” belirtti.