Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya: En az 100 sivil daha Guta’dan tahliye edilebilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Doğu Guta’da yeni bir ateşkesin ilan edilmesinin ardından Rusya, bölgeden en az 100 sivilin daha tahliye edilebileceğini açıkladı.

İnterfaks haber ajansına göre, Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yönetilen Suriye’deki Uzlaşma Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Doğu Guta’ya 137 ton gıda yardımı yapılacağı belirtildi.

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) insani yardım konvoyunun 25’ten fazla gıda malzemesi taşıyan kamyonu kapsadığını ve bu sabah Doğu Guta’ya doğru yola çıktıklarını açıkladı.

Açıklamada, konvoyun bölgeye, Ceyşu’l İslam’ın egemenliği altında bulunan Duma, Reyhan bölgesi ve onlara bağlı alanlardan gireceğini bildirdi.

Öte yandan bugün, Ceyşu’l İslam egemenliği altında bulunan bölgelerdeki sivillerin rejim güçlerinin kontrolü altında bulunan Kızılay ve Birlemiş Milletler (BM) gözetimindeki sığınma merkezlerine taşındığı 3. gün.

SOHR’a göre, önce anlaşmaya uygun olarak bugün, Duma şehrinden bir grubun daha çıkması bekleniyor. Salı günü ve dün, onlarca sivilin bulunduğu birer grup bölgeden çıkarılarak Şam kırsalındaki sığınma merkezlerine taşınmıştı.