Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya Enerji Bakanı: Türk Akımı Projesi, zamanında tamamlanacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rus Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türkiye üzerinden Rus gazını Avrupa’ya nakletmek amacıyla başlatılan Türk Akımı Projesi’nin, belirtilen zamanda tamamlanacağını açıkladı.

ABD’nin ülkesine karşı son yaptırımlarının, Avrupa doğalgaz piyasasında rekabet etme isteği yüzünden olduğuna ayrıca dikkat çekti.

Novak, Rusya’nın partner ülke olarak yer aldığı İzmir Enternasyonal Fuarı’na ve Türkiye-Rusya İş Forumu’na katılmak için geldiği İzmir’de AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu. Yaptığı açıklamalarda, “Avrupa’nın, Türk Akımı ve Kuzey Akım 2 gibi doğalgaz projelerine büyük ilgi duyduğuna ve bu projelerin Avrupa’nın enerji arz güvenliğini ve tedarik çeşitliliğini artıracağına” işaret etti.

Türk Akımı Projesi’nde, Karadeniz’in altına 170 kilometre civarında borunun döşenmiş durumda olduğunu söyledi.

Türk Akımı Projesi’nde 31.5 milyar metre küp kapasiteli doğalgaz aktarımının, iki boru hattından oluştuğunu ifade etti. Birinci hattın, ihtiyaçları karşılamak adına Türkiye’ye doğalgaz aktarımı için, ikinci hat ise; Rus doğalgazını, Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşımak için tahsis edileceğini söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türk Akımı Projesi’ni ilk defa Aralık 2014’de duyuruştu.

Kuzey Akım 2 projesinin uzunluğu bin 220 kilometre olup, Rusya’nın Baltık Denizi üzerinden Avrupa ülkelerine ulaşması ve bir yıl içerisinde 55 milyar metreküp Rus doğalgazının Avrupa’ya ihraç edilmesini hedefliyor.

ABD Başkanı Trump, Rusya, İran ve Kuzey Kore’ye karşı yaptırımları artıran yasayı 2 Ağustos’ta imzaladı. ABD yaptırımları bankalar ve enerji şirketleri ile olan ilişkilere kısıtlamalar getirdiği gibi; savunma, istihbarat, madencilik, nakliye ve demiryollarını hedeflemekte.

Novak, “Türkiye ile ticaret hacmimiz, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla 2017 yılının ilk yarısı içerisinde yüzde 30 oranında arttı” dedi.

Rusya Enerji Bakanı, Moskova’nın ticaretinin sadece enerji sektörüyle sınırlı olmadığını bilakis çemberi, yüksek teknoloji ürünleri, tarım ve diğer birçok alanı kapsayacak şekilde genişletmek gerektiğini söyledi. Novak, iki ülkenin aralarındaki ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarma arzusuna dikkat çekti.

Rusya’nın Türk domatesine uyguladığı ithalat kısıtlaması konusunda taraflar arasında görüşmelerin sürdüğünü dile getiren Novak, “Bu konuda bir eylem planı hazırlıyoruz. Mevsimsel gelişmeleri de göz önünde bulundurarak, Türkiye’den domates ithalatını değerlendiriyoruz. Bu konudaki teklifimizi yakın zamanda hazırlayacağız” dedi.

Novak, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde, son lisansların alınması için çalışmaların devam ettiğini de hatırlattı. Bu yılın sonuna kadar gerekli tüm izinleri almayı umut ettiklerinin altını çizen Novak, “Böylelikle 2017’nin sonlarında inşaata başlayacağız. İlk ünitenin yapımını tamamladıktan sonra santrali Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun yüzüncü yılı olan 2023’te devreye almayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.