Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya ve Esed rejimi, Doğu Guta’da onlarca sivili katletti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Esed rejimine ait savaş uçakları ve rejime bağlı birlikler, Suriye’nin başkenti Şam yakınlarındaki muhalif grupların son kalesi konumundaki Doğu Guta bölgesinde bulunan sivil yerleşim alanlarına yönelik düzenlediği bombardımanlarda 44 sivil hayatını kaybetti.

Rejim güçleri, dün, Doğu Guta’ya yönelik askeri operasyonlarını yeniden yoğunlaştırırken bölgedeki kasaba ve kentleri hava saldırıları, top ateşi ve füzelerle hedef aldı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), 20’si Hammuriye beldesine düzenlenen hava saldırısında olmak üzere 44 sivilin öldüğünü 250 sivilin ise yaralandığını bildirdi.

Doğu Guta’nın Duma kasabasında ise AFP tarafından aktarılan fotoğraflarda, hastaneye kaldırılan bombardımana maruz kalmış 18 çocuğun görüntülerine yer verdi. Görüntülerde, ilk yardım ekiplerinin toz içinde kalan çocuklara yardım ettiği görülüyor.

Şubat ayında Doğu Guta’da 250 kişi öldü

Rejim güçleri, Şubat ayı başından beri Doğu Guta’ya yönelik askeri operasyonlarını artırırken bu süre içinde 250 kişiyi öldürdü. Muhalif gruplar ise geçtiğimiz günlerde Şam’ın merkezi semtlerine saldırı düzenleyerek 20 kişinin ölümüne neden oldu.

Bombardımanlara tanıklık eden Hammuriye kasabası sakinlerinden 23 yaşındaki Alaaddin adında bir genç, gazetecilere “Guta’nın akıbeti belirsiz. Allaha sığınmaktan başka seçeneğimiz yok. Önümüzde bir çözüm görülmüyor” dedi.

Rejim güçleri, Doğu Guta’ya kara operasyonu başlatmaya hazırlanıyor

SOHR Müdürü Rami Abdurrahman ise konuya dair yaptığı açıklamada, “Rejim güçlerinin yeni bombardımanları bölgeye yönelik kara saldırısına hazırlandığını gösteriyor” derken, rejim militanlarını kara saldırısı için bölgeye kuvvet yığdığı bilgisini verdi.

Ceyşu’l İslam müzakereye girmeyi reddediyor

Rejim militanları bölgeye yönelik kara saldırısı hazırlıklarını sürdürürken muhalif gruplarla rejim güçleri arasında, Heyet-i Tahriru’ş Şam (HTŞ) savaşçılarının bölgeden çıkarılması için müzakerelerin sürdüğünü aktaran Abdurrahman, “Müzakereler başarısız olursa rejim güçleri kara saldırısına başlayacak ancak bölgede bulunan en güçlü grup konumundaki Ceyşu’l İslam’ın en az 10 bin savaşçısı var ve Ceyşu’l İslam müzakereye girmeyi reddediyor” ifadelerini kullandı.

“Esed rejimi ile müzakereye girmedik”

HTŞ’nin Doğu Guta’daki bazı karargahlarda sadece yüzlerle ifade edilen savaşçısı bulunuyor. Cobar semtinde de sınırlı sayıda HTŞ savaşçısı var. Konuya dair bir açıklama yapan Ceyşu’l İslam Siyasi Ofisi Müdürü Yasir Delvan, “Esed rejimi ile herhangi müzakereye girmedik. Eğer rejim konuyu askeri yollarla çözmeyi seçerse bunun için kendince haklı sebepleri kesinlikle bulur. Çünkü Guta, Allah’ın izniyle bu rejime karşı isyan etmiştir” dedi.

Ceyşu’l İslam, Türkiye, Rusya ve İran’ın garantörlüğünde, Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen müzakerelere katılmış, müzakereler sonucunda Doğu Guta’nın da içinde bulunduğu ‘Çatışmasızlık bölgeleri’ belirlenmişti.

Muhalifler, Şam’ın merkezi semtlerini vurdu

AFP’nin bölge muhabirinin bildirdiğine göre, rejim güçlerinin saldırılarına cevap veren Doğu Guta’daki muhalif gruplar, başkent Şam’ın merkezi semtlerine yönelik, dün, yeniden füze saldırısı düzenledi. Suriye hükümetinin resmi haber ajansı (SANA), saldırılarda bir kişinin öldüğünü bildirdi.

Ruslar, Suriye’ye yeni silahlar gönderiyor

Öte yandan, Rus haber ajansları, Suriye rejiminin Doğu Guta operasyonunda yeni silahlar kullanacağını teyit etti. Sputnik haber ajansında yer alan haberde, rejim güçlerinin Doğu Guta operasyonunda aralarında Smersh ve Totshka balistik füzelerinin de bulunduğu çok sayıda yeni silahları kullanacağı ifade edildi.

Yüksek tahrip gücüne sahip Smersh füzelerinin en büyük özelliği, büyük askeri grupları en az çabayla yok etmesi ve kolaylıkla taşınabilmesi.

Haberde görüşlerine yer verilen Suriye Uzmanı Yuri Liamin, “Smersh ve Totshka füzelerinin son denemeleri yapıldı. Suriye’ye gönderilen son lojistik konvoylarda bu füzelerin de yer aldığını tahmin ediyorum. Bununla birlikte rejim güçlerine yeni T-90 tipi tanklar da teslim edildi” şeklinde konuştu.

Muhalifler, rejim bölgeyi işgal etmeye çalışacak

Şam Kırsalı Devrim Komutanlığı Meclisi Üyesi İsmail el-Darani ise Doğu Guta’da yaşananların Esed rejimine bağlı kuvvetlerin bölgeyi yeniden işgal etme çabası olduğu ve önceki operasyonlardan daha az vahşet barındırmayacağını söyledi.

Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, rejim güçlerinin, önceki gün düzenlediği bombardımanlarda 43 kişinin öldüğünü ve en az 300 kişinin yaralandığını belirten el-Darani, “Rejim güçleri, dün, 2 yıl sonra ilk kez Doğu Guta’da varil bombaları kullandı ve Harasta otobanında ilerleme sağlamaya çalıştı ancak devrimci kuvvetler rejim militanlarını püskürterek kendileri ilerleme sağladı” dedi.

Yerel haber kaynaklarından Şam haber ağına göre, Hama askeri havaalanı ve Hama’nın doğusundaki Cenzerat Medresesi hava üssünde bulunan rejim güçlerine, buradaki savaş uçakları ve askeri helikopterleri Şam yakınlarındaki el-Dumeyr askeri havaalanına nakletmesi yönünde emir verildi. Haberde, şuana kadar Hama’dan el-Dumeyr askeri havaalanına 10 savaş uçağı, 7 helikopter ve Lam 39 tipi ağır makinalı silahların ulaştırıldığı kaydedildi.

İki muhalif grup birleşti

Rejim güçlerinin Doğu Guta’ya yönelik saldırıları devam ederken, önde gelen muhalif gruplardan Ahraru’ş Şam ve Nureddin Zengi hareketleri, “Cephet Tahrir Suriye” (CTS) ismi altında birleştiğini ilan etti.

İki hareket tarafından, konuya ilişkin yayınlanan ortak açıklamada, CTS yapılanmasıyla marjinelleşmeyi değil devrim saflarını birleştirmeyi hedefledikleri vurgulanarak, bütün devrimci gruplara birliğe katılma çağrısı yapıldı. CTS’nin Genel Komutanlığı’na Ahraru’ş Şam lideri Hasan Sufan, Genel Komutan Yardımcılığı görevine de Nureddin Zengi lideri Tevfik Şehabeddin getirildi.