Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Rusya, Esed’e yardıma devam edecek’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkanı ve eski Rus Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Viktor Bondarev, “Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) istikrarı bozmak için Suriye’de kalmaya çalışmakla” suçladı. Bondarev, “Moskova’nın bu girişimlere karşı Beşşar Esed’e yardıma devam edeceğini” vurguladı.

Bondarev, “Rusya bunu önlemek için Şam hükümetine yardım edecek” dedi.

Rusya Hmeymim’i Tartus’a bağlayacak

Mareşal Bondarev “Beşşar Esed’in buna karşı koyacak yeterli güce sahip olduğuna ve Suriye’nin tekrar kaosa dönmesine izin verilmeyeceğini” belirterek “Hmeymim Hava Üssü’müzü koruyacağımızdan eminiz ve onu birleştirici bir deniz üssü haline getirmek için Tartus limanını geliştirmeyi planlıyoruz” dedi.

“ABD terörü ilk kez desteklemiyor”

Ülkenin üst meclisi konumundaki Federasyon Konseyi’nde Rusya’nın askeri politikalarını belirleyen Savunma ve Güvenlik Komitesi’ne Başkanlık yapan Bondarev “Amerikalılar teröristleri ve diğer yıkıcı güçleri ilk kez desteklemiyor” ifadelerini kullandı. Bondarev, Washington’u, Rusya’nın Suriye’deki askeri ve jeopolitik başarısına saplantılı biçimde kıskanmakla birlikte Suriye’yi istikrarsızlaştırmakla suçladı; Komite Başkanı “Washington Suriye’yi Libya’ya çevirip yok etmeye çalıştı. Suriye böylesine sefil bir kaderden kurtulmayı başardı ve bu ABD’nin hoşuna gitmedi. Çünkü çatışmayı beslemek için yatırım yapıldı ve Beşşar Esed’in görevden ayrılmasında ısrar ettiler. Esas olan ABD’nin Suriye’deki jeopolitik yenilgisini kabullenmesi gerekir” şeklinde konuştu.