Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya Federal Güvenlik Servisi: Doku Umarov’un cesedini bulduk | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya, “Kafkasya Emirliği” eski lideri Doku Umarov’un öldürüldüğüne dair kesin kanıtlara ulaştığını açıkladı. Rusya Federal Güvenlik Servisi, 2013 yılında İnguşetya’da öldürülen Umarov’un, gömülü olduğu yeri bulduğunu açıkladı.

Güvenlik servisi yaptığı açıklamada, “Rusya Federal Güvenlik Servisi FSB, Kafkasya Emirliği Lideri’nin gömüldüğü mezarlığı bulmak için İnguşetya’nın dağlık bölgelerinde geniş kapsamlı bir arama başlattık. Ormanlık bölgede 4 örgüt üyesinin kalıntıları bulundu” ifadesini kullandı.

Mezarın bulunmasının Suriye’den terör eylemi gerçekleştirmek suçuyla tutuklanan bir teröristin itirafları sonucu gerçekleştiği kaydedildi.

Çeçenistan Lideri Ramazan Kadirov’dan gelen açıklamalar Umarov’un ölümünün teyit edilmesinden memnuniyet duyduğu yönünde oldu. Kadirov, sosyal medya üzerinden yayınladığı duyuruda “Umarov’un ortadan kaldırılması, Kuzey Kafkasya’daki terörle mücadelede önemli bir noktadır. Uluslararası terörizmin beli kırıldı. Çeçenistan ve Kafkasya’da uluslararası terörizm asla şahlanamayacak” ifadelerini kullandı.

Umarov’un cesedinin bulunması, Rusya’daki terörist grupların, özellikle Kafkasya’daki en önemli liderlerinden birinin tarihe karışması anlamına geliyor. Haber, FSB Başkanı Alexander Bortnikov tarafından da doğrulandı.

Doku Umarov, uzun süre boyunca önce El- Kaide daha sonra da DEAŞ ile işbirliği yaparak eylemler gerçekleştirmişti. Federal Güvenlik Servisi’ne göre, Umarov ve Şamil Basayev, 1999’da Çeçen savaşçılar tarafından Dağıstan topraklarına gerçekleştiren saldırıyı organize etmekle doğrudan sorumlu. Saldırılar, federal kuvvetler tarafından geri püskürtülmüştü. Umarov ayrıca, 2003 ve 2013 yılları arasında altyapıyı ve halka açık yerleri hedef alan bir dizi saldırının da sorumlusuydu.

Umarov, Mart 2010’da Moskova’da onlarca vatandaşın ölümüne neden olan metro saldırılarını da düzenlemişti. Ayrıca 29 kişinin hayatını kaybettiği Moskova ile Petersburg arasındaki bir trenin 2009’daki bombalanması ve 2014 yılının başında Domodedovo Havaalanı’nda 25 kişinin ölümüyle sonuçlanan terörist saldırıları da üstlenmişti.

Umarov’un adı, terörist saldırıların planlanması ve fidye için insan kaçırma suçlarından Rusya ve uluslararası alandaki en fazla arananlar listesindeydi. Doku Umarov’un adı BM ve ABD terör listelerinde de yer alıyordu.