Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya, Fırat Nehri üzerine 48 saatte köprü inşa etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye ordusunu desteklemek için Rus mühendislerin Fırat nehri boyunca köprü kurduğunu bildirdi. Köprü 48 saatten kısa bir süre içerisinde Deyr-i Zor şehrine birkaç kilometre uzaklıktaki Fırat nehri üzerine inşa inşaa edildi. 210 metre uzunluğundaki köprüden, 24 saatte 8 bin aracın geçebiliyor.

Rus televizyon kanalları, ordunun köprüyü 48 saatten daha kısa bir sürede DEAŞ’ın saldırısı altında inşa ettiğini belirtti. Köprünün insani yardım, hasta ve yaralıları tahliye etmek için de kullanılabileceğini aktardı.

‘Her şey planlanan sürede tamamlandı’

Rusya Savunma Bakanlığı Yol Hizmetleri Dairesi Başkanı Vladimir Burovtsev, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, teröristlerin açtığı ateşlere rağmen köprünün 2 günden daha kısa bir sürede yapıldığını belirterek, “İnsansız Hava Araçları (İHA) kullanılarak üzerimize ateş açıldı. Tüm bunlara rağmen kayıpsız atlatmayı başardık. Her şey planlanan sürede tamamlandı” ifadesini kullandı.

General Valery Asabov’ün öldüğü doğrulandı

Rusya Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde özel birliklerin Deyr-i Zor operasyonuna katılım sağladığını açıkladı. DEAŞ’a karşı operasyonlarda Suriye ordusuna destek veren 5. Ordu komutanlarından Korgeneral Valery Asabov’un dün, aldığı isabet sonucunda yaşamını yitirdiğini doğruladı.

BM’ye yardım çağrısı

Öte yandan BM Genel Sekreteri Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın yardımcısı Remzi İzzettin Remzi, dün Moskova’da, Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri ile Suriye’deki durumu görüştü. Rusya tarafından, Birleşmiş Milletler’e (BM) karşı, Suriye’ye insani yardımları artırma ve savaş sonrası yeniden yapılandırmada rol oynamaya karşın çağrıda bulunuldu.