Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya: Geçen yıl boyunca onlarca terör saldırısını önledik | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Federasyonu İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev, Rus güvenlik güçlerinin geçtiğimiz yıl boyunca onlarca terör saldırısı girişimini engellediğini duyurdu. Engellenen eylemler arasında DEAŞ’a bağlı Kırgız bir Rus vatandaşının kalabalık üzerine kamyon sürme planının da olduğu kaydedildi.

Kolokoltsev, İzvestiya gazetesine verdiği röportajda, Kırgız kökenli Rus teröristin Moskova’nın Khimki bölgesinde tutukladığını söyledi. Moskova’da saldırı düzenlemeyi planlayan teröristin DEAŞ terör örgütü kamplarında askeri eğitim aldığını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı güvenlik güçlerinin muhtemel bıçaklı ve araçlı saldırıları engellemek için her türlü önlemi aldığını ifade eden Kolokoltsev, Arap ülkelerinde bu tarz saldırıların yaygınlaştığına dikkat çekti. “Güvenlik güçlerimiz, diğer ülkelerde yaşanan bu tarz saldırılardan gerekli dersleri çıkarıyor” ifadelerini kullandı.

Rus Savcılığı, geçen ekim ayında, 23 yaşındaki Kırgız kökenli Rus vatandaşının dosyasını Moskova Askeri Mahkemesi’ne sevk etmişti.

Rusya İçişleri Bakanlığı, geçtiğimiz aylarda Federal Güvenlik Güçleri ile düzenlediği ortak operasyonlarla çok sayıda terör saldırısı girişimini engelleyerek aralarında DEAŞ’a bağlı teröristlerin de bulunduğu teröristleri gözaltına almıştı. DEAŞ’a bağlı terör hücrelerini çökertmişti. İçişleri Bakanlığı’na bağlı güvenlik birimleri geçen ekim ayında, başkent Moskova ve Dağıstan’ın Başkenti Mahaçkale’de DEAŞ’a bağlı iki terör hücresini çökertmiş, Dağıstanlı terör üyelerini tutuklamıştı. Tutuklanan zanlılar Dağıstan’da terör eylemi düzenlemek için hazırlık yaptıklarını itiraf etmişti.