Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya, İdlib’i vurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) verdiği bilgiye göre, Rusya, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’e yönelik hava bombardımanlarına haftalar sonra yeniden başladı.

Konuya ilişkin AFP’ye açıklamalarda bulunan SOHR Müdürü Rami Abdurrahman, “Rusya’ya ait savaş uçakları, 22 günlük aradan sonra İdlib’e yönelik bombardımanlarına yeniden başladı. Bombardımanlar, İdlib’in güney ve batı kırsalında yoğunlaştı” dedi.

Rami Abdurrahman’ın verdiği bilgiye göre, Rus savaş uçaklarının İdlib’deki muhalif gruplara ait askeri mevzilere yönelik düzenlediği bombardımanda en az 3 muhalif öldü.

SOHR’ye göre, Rus bombardımanları Heyet-i Tahriru’ş Şam (HTŞ) örgütünün hakim olduğu Cisr el-Şuğur beldesi ve etrafını hedef aldı.

Esed rejimi askeri sevkiyata devam ediyor

Esed rejimine bağlı kuvvetler, bir ayı aşkın süredir Suriye’de muhaliflerin kontrolünde kalan son bölge olan İdlib’in etrafına askeri yığınak yapıyor. Rejim güçleri, 10 Ağustos’ta bölgeye yönelik füze ve top ateşi saldırıları gerçekleştirmiş daha sonra ise filli bir ateşkes uygulamıştı.

Analistlere göre, İdlib’e yönelik askeri operasyonlar ilk aşamada sınırlı bir bölgeyi hedef alacak. İdlib’in batısındaki Cisr el-Şuğur beldesi, Beşşar Esed’in doğum yeri olan Lazkiye kırsalına yakın olması nedeniyle rejim açısından stratejik önem taşıyor.

Ankara’nın mülteci endişesi

Bombardımanlar, Rusya-Türkiye-İran tarafından İran’ın başkenti Tahran’da 7 Eylül’de düzenlenecek İdlib konulu üçlü zirveye 3 gün kala başlarken, analistler, Tahran zirvesinden uzlaşı çıkmaması halinde bölgeye yönelik askeri operasyon düzenlenmesinin zor olduğunu dile getiriyor. Ankara ise muhtemel bir operasyon halinde büyük bir mülteci dalgasıyla karşılaşmaktan çekiniyor.

İdlib’te 3 milyona yakın sivil yaşıyor

Rejim güçlerinin operasyon hazırlığı yaptığı İdlib bölgesinin büyük çoğunluğu HTŞ’nin kontrolünde bulunuyor. Ayrıca, bölgede, rejimin daha önce ele geçirdiği bölgelerden gelen mültecilerle birlikte 3 milyona yakın sivil nüfus yaşıyor.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, Mayıs ayında, Suriye’nin güneyindeki Dera bölgesinin rejim kontrolüne geçmesinin ardından yeni hedefinin İdlib olduğunu söylemişti.

Trump’tan askeri operasyon uyarısı

ABD Başkanı Donald Trump ise rejim ve destekçilerini İdlib’e yönelik askeri operasyonun tehlikelerine dair uyardı.

Trump, dün gece, twitter aracılığıyla yayınladığı mesajında, “Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, İdlib’e pervasızca saldırmamalı. Rusya ve İran da, insani trajediye yol açması muhtemel olan bu saldırıya katılmamalı. Yüzbinlerce insanın ölmesi ihtimali, bu saldırının olmaması gerektiğini gösteriyor” ifadelerine yer verdi.

ABD Başkanının mesajı, merkezi Belçika’nın başkenti Brüksel’de olan Uluslararası Kriz Grubu’nun “Esed rejimine bağlı güçlerin İdlib’e saldırması halinde meydana gelecek insani krizi telafi etmek mümkün değil” şeklindeki açıklamasından sonra geldi.

İdlib ve çevresi, Türkiye, Rusya ve İran tarafından Kazakistan’ın başkenti Astana’da imzalanan Gerginliği Azaltma Anlaşması kapsamında çatışmasızlık bölgesi ilan edilmişti.

https://turkish.aawsat.com/2018/09/article55430830/idlib-operasyonu-icin-gozler-tahran-zirvesinde

http://turkish.aawsat.com/2018/09/article55430817/trumptan-esed-rusya-ve-irana-idlib-uyarisi