Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

“Rusya, İngiltere’nin yaptırımlarına karşılık verecek” | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün yaptığı açıklamada, İngiltere’nin eski Rus casus Sergey Skripal’in zehirlenmesi üzerine Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımlara karşılık vereceklerini söyledi.

Japonya’nın başkenti Tokyo’da Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Lavrov, “İngiltere hükümeti, Rusya’ya karşı düşmanca icraatlarına devam ederse onlara diplomatik mütekabiliyet esası üzere cevap vereceğiz” dedi.

İngiltere hükümeti, Skripal’e suikast girişiminde kullanılan kimyasal sinir gazı maddesinin (Noviçok) sadece Rusya’da üretilmesi sebebiyle, suikast girişiminden Moskova’yı sorumlu tutuyor.

Londra yönetiminin suçlamalarına cevap veren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, suçlamaları ‘Saçma ve boş söz’ olarak nitelemişti.

İngiltere Başbakanı Theresa May’in Resmi Sözcüsü ise Londra’nın Moskova’ya karşı yaptırımlarını artıracağını dile getirmişti.

‘İncelemeler 2 hafta sürecek’

Uluslararası Kimyasal Silahları Yasaklama Komitesi (OPCW) tarafından yapılan açıklamada, Skripal’e yönelik suikast girişiminde kullanılan kimyasal madde üzerinde yapılacak incelemelerin iki hafta alacağı ifade edildi.

Skripal’e yönelik suikast girişimi, İngiltere’nin yanı sıra, Avrupa Birliği’nin (AB) de Rusya ile olan ilişkilerinde gerginliğe sebep oldu.

AFP’nin yayınladığı AB bildirisinde, İngiltere ile AB’nin bu hafta gerçekleştirilecek zirvede Rusya’ya karşı alınacak tedbirleri kararlaştıracağı belirtildi.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis ise dün yaptığı açıklamada, Skripal’e yönelik suikast girişiminin arkasında Rusya’nın olmasının, “Rusya’nın stratejik bir rakip olmayı seçtiğini” gösterdiğini dile getirdi.
Geçtiğimiz Pazar günü yeniden Rusya Devlet Başkanı seçilen Putin’i telefonla tebrik eden ABD Başkanı Donald Trump ise Skripal’e yönelik suikast girişimine dair herhangi bir yorum yapmazken, Putin ile görüşme talebinde bulundu.

İngiltere’nin Salisbury kentinde suikast girişimine maruz kalan 66 yaşındaki eski Rus casus Sergey Skripal, 2010 yılında gerçekleştirilen casus takasında Londra’ya teslim edilmişti. Skripal, suikast girişimine uğradığı 4 Mart gününden bu yana hastanede yaşam savaşı veriyor.

Japonya’da ABD yapımı füze savunma sistemi

Öte yandan Japonya’nın başkenti Tokyo’da diplomatik temaslarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Japonya’nın ABD yapımı füze savunma sistemi konuşlandırmasından dolayı kaygı duyduğunu ve bu sistemin Rusya’nın güvenliğine tehlike arz ettiğini ifade etti.

Lavrov, “Japonya ziyaretimizde, füze savunma sistemine ilişkin çekincelerimizi Japonya tarafına ilettik ve iki ülke arasında bir diyalog kanalı açılmasını önerdik” dedi.

Japon Dışişleri Bakanı Taro Kono ise füze savunma sisteminin Japonya kontrolünde savunma amacıyla konuşlandırıldığına vurgu yaparak, “Söz konusu füze sistemi başta Rusya olmak üzere hiçbir komşumuza karşı tehlike arz etmemektedir” ifadelerini kullandı.