Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya, İran’daki vatandaşlarına dikkatli olma çağrısı yaptı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya, İran’da bulunan ve bu ülkeye seyahat etmek isteyen vatandaşlarına ülkedeki protestolar nedeniyle dikkatli olma çağrısı yaptı.

Konuya ilişkin yayınlanan açıklamada, İran’daki protestoların halkın toplumsal ve iktisadi sorunlara karşı öfkesinden kaynaklandığı belirtilerek, protestocular devlete karşı silah kullanmakla suçlandı.

Rus Turizm Acentası tarafından, dün yapılan açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, İran’ın başta Tahran, Meşhed, İsfahan ve Reşt şehirlerinde, halkın ekonomik ve toplumsal duruma tepkisinden kaynaklanan halk hareketlerine dair İran’daki Rus vatandaşlarının ve bu ülkeye seyahat etmeyi düşünen vatandaşların dikkatli olması konusunda uyarmıştır” denildi.

Açıklamada, Dışişleri Bakanlığı’na, İran’da isyancılar ve polis arasında çatışmalar yaşandığına dair malumat geldiğine işaret edilerek, bazı göstericilerin silah taşıdığı vurgulandı. “Bu gelişmeler göz önüne alındığında, Rus Seyahat Acentası olarak, İran’da bulunan ya da bu ülkeye seyahat etmeyi düşünen vatandaşlarımıza, kalabalık mekanlardan uzak durmaları ve dikkatli olmaları uyarısında bulunuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca Rus Seyahat Acentası tarafından yapılan açıklamada, Rusya’dan İran’a turistik turlar düzenleyen acentalara, İran’a gitmek isteyen müşterilerine ülkedeki durum hakkında gerekli bilgiyi vermesi, seyahat etmek isteyenlerinde İran şehirlerinde yaşananları göz önüne alarak kararlarını gözden geçirmelerini tavsiye etti.

Ria Novosti Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı, Pazartesi günü, İran’daki olayların, söz konusu ülkenin iç işleri olduğu ve herhangi bir dış müdahalenin kabul edilemez olduğunu açıkladı.

Öte yandan Rusya Federasyonu Uluslararası İlişkiler Komitesi Üyesi Senatör Costantin Kosechov, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, İran’da olayların patlak vermesinde dış güçlerin rolü olduğunu söyleyerek, ABD Başkanı Donald Trump’ın, protestolara ilişkin açıklamasını kınadı. Kosechov, “İran’daki halk hareketliliği birinci dereceden ülkedeki iç sorunlardan kaynaklanmakta, ekonomik ve toplumsal durumun kötü olması da bu olaylara etki etmektedir” dedi.

Açıklamasında vurgu yaptığı dış etkilere de açıklama getiren Koschev, “İran’daki olayların birinci dereceden ABD tarafından tahrik edildiğini söylemiyorum, ABD, böyle bir etki yapacak konumda değil. Zaten İran da dış etkilere açık bir ülke değil” cümlelerini kullandı.