Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya, İran’ın Golan Tepeleri’nden uzaklaştığını açıkladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Suriye Özel Elçisi Alexander Lavrentiev, İranlı bağlı güçlerin İsrail-Suriye sınırında yer alan Golan Tepeleri’nden 85 kilometre uzaklaştığını açıkladı.

Rusya’nın Tel Aviv Büyükelçisi Anatoly Viktorov’un, İran’ın Golan’da bir varlığı olmayacağına dair Tel Aviv’e verdiği güvencenin ardından Moskova, İran’ın Suriye’nin bazı bölgelerinden çekilmelerini sağlamak amacıyla bir adım attı.

Lavrentiev, “Biz tabii ki Suriye’de komşu ülkelerin çıkarlarını hesap ediyoruz. Putin de bununla ilgili açıklamalar yaptı. İsrail’in endişelerini de hesaba katıyoruz, İranlı güçleri İsrail sınırından 85 km uzaklaştırmayı başardık” dedi.

İran’ın bölgeden çekilmesine dair bir anlaşmaya varma konusundaki Rus rolüne vurgu yapan Lavrentiev, bölgede bundan sonraki adımın Suriye ile İsrail arasındaki askerden arındırılmış bölgede geri çekilmeyi izlemek için geniş çaplı bir çalışmanın başlatılması gerektiğini belirterek Rus tarafının bu planı İsrail tarafıyla koordine ettiğini ve gözlemcilerin çok yakın bir dönemde görevlerine başlayacaklarını bildirdi.

Lavrentiev Rusya’nın, İran varlığının sınırdan uzaklaştırılmasının ardından İsrail’in endişelerinin azaldığına inandığını söyleyerek, Suriye rejiminin istikrarı sağladıktan sonra İran güçlerinin ülkeden çıkması için baskı yapabileceğini de aktardı.

“Herhangi bir tarafa baskı uygulamıyoruz”

Rus diplomat Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Moskova’nın taraflarda dengeli bir ilişki yürüttüğünü söyleyerek, “İran bir dizi dosyada Rusya’nın önemli bir ortağıdır. Herhangi bir tarafa baskı uygulamıyoruz. Ancak, tüm tarafların çıkarlarını karşılayan anlayışlara ulaşmak istiyoruz” dedi.

İdlib konusuna da değinen Rus diplomat, ılımlı muhalefetin başarılı olması halinde İdlib’de askeri operasyona girmeye gerek olmadığını dile getirerek, “Geçtiğimiz yıl ve bir buçuk yıldaki tecrübemiz, bu yolda bir ilerleme olmadığını gösteriyor” dedi.

Lavrentiev, Rusya’nın, gerekirse Suriye’deki teröristleri mağlup etme konusunda ılımlı Suriye muhalefetini desteklemeye hazır olduğunu dile getirerek, Rus delegasyonunun Soçi’deki muhalefet temsilcilerine desteğini açıkça sunduğuna işaret etti.

Türkiye’nin İdlib’deki gerginliği azaltma bölgesinde ateşkesin garantörü olarak oynadığı rol üzerine yorumda bulunan Lavrentiev, Türkiye’nin DEAŞ’ı yendikten ve hayatı normale döndürdükten sonra Türk askerinin bu bölgeden ayrılacağına dair Rusya’ya güvence verdiğini de söyledi.