Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya, Kuzey Kore için güvenlik garantisi istedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuzey Kore’nin nükleer programından vazgeçmesi karşılığında bu ülkeye uluslararası güçlerden güvenlik garantisi verilmesini istedi.

Putin, Rusya’nın Vladivostok kentinde düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Kuzey Kore, nükleer programından vazgeçmesi karşılığında güvenliğinin garanti edileceğine dair sözler aldı. Bana göre, Kuzey Kore’den karşılığı olmadan her şeyi yapması beklenmemeli” dedi.

Putin, konuşmasında, “Eğer Kuzey Kore, ABD tarafından verilen garantilere ikna olduysa buna saygı duyarız. Ancak, bana göre diğer uluslararası güçler de garanti vermeli” şeklinde konuştu.

Müzakerelerde ilerleme kaydedilemedi

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un, 12 Haziran’da Singapur’da düzenledikleri zirvede, Pyongyang’ın nükleer programını durdurması hususunda anlaşmıştı. Ancak, nükleer programın nasıl sonlandırılacağına dair şartlar ve yol haritası için yapılan müzakerelerde henüz bir ilerleme kaydedilemedi.

Putin’in açıklamalarının, Güney ve Kuzey Kore arasında, 18-20 Eylül’de düzenlenecek zirve öncesi gelmesi dikkat çekiyor.

“Kuzey Kore ve Güney Kore yeniden savaş durumuna gelmeyecek”

Öte yandan, Güney Kore Başbakanı Lee Nak Yeon, Dünya Ekonomi Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Bu yolda bizi ne kadar zorluk beklese de, Güney Kore ve Kuzey Kore, yeniden savaş durumuna dönmeyecek” ifadelerini kullandı.