Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya: Mısır tatil merkezlerine uçuşlar yeniden başlatılacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Ulaştırma Bakan Yardımcısı Alexander Yurşik, Mısır’ın başkenti Kahire’ye ziyaretinden bir ay sonra, Rusya’nın Mısır tatil köylerine seyahatleri yeniden başlatacağını söyledi.

Gazetecilere yaptığı açıklamada Alexander Yurşik, şu ifadelere yer verdi:

“Moskova ve Kahire arasındaki düzenli uçuşlara ilişkin tartışma, iki taraf arasında uzun zamandır süregelen bir tartışma konusuydu. Talebin yoğun olduğu Mısır tatil beldelerine yolculuklarımız yeniden başlatılacaktır. Şu an itibariyle Mısırlı mevkidaşlarımızla görüşmelere de devam etmekteyiz.”

Parlamentoda Turizm Heyeti Üyesi Vekil Ahmed Semih ise Şarku’l Avsat’a “Turizm beldelerindeki güvenlik çalışmaları bir hayli yoğun.” açıklamasında bulundu.

Geçtiğimiz Nisan ayında Rus Hava Trafiği başkent Kahire’de resmi olarak yeniden başlatılmıştı, ancak Kızıldeniz, Şarm eş-Şeyh ve Hurghada’daki turistik yerlere direkt uçuş bulunmuyordu.

2015’in Ekim ayında, Kogalymavia şirketine bağlı Airbus A321 model Rus uçağı, Şarm eş-Şeyh Havalimanı’ndan kalkışından 4 saat sonra Mısır Sina Yarımadası’nın üzerinde iken düşürülmüş; o tarihten beri de, Rusya-Mısır arasındaki hava trafiği de kesintiye uğramıştı. İçlerinde uçuş ekibi ve çoğunlukla da Rus yolcuların bulunduğu 224 kişinin ölümüne yol açan bu saldırıyı ise DEAŞ üstlenmişti.

Geçtiğimiz Nisan ayında ise Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, “Rusya ve Mısır diğer rotalarda uçuşları sürdürmeye devam edecek” dedi.

Rusya Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov da, “İlkbaharın sonlarına doğru Şarm eş-Şeyh ve Hurghada’ya uçuşları yeniden başlatmaya yönelik görüşmeler düzenleyeceğiz.” açıklamasında bulundu.

“Hurghada havalimanı turistlere açık”

Diğer yandan, Rusya Tur Operatörleri Derneği; Hurghada havalimanında iki bağlantının hazır bulunduğunu ve Rus uçak ve turistleri almaya hazır olduğunu doğruladı.

Rus Haber Ajansı RIA Novosti’nin haberine göre Dernek yaptığı açıklamada, “Charter seferleri ile ilgili müzakerelerin tarihi hala bilinmese de havaalanı hazır bekliyor” dedi.

Mısır’dan, havalimanlarının teftişine onay

Güvenlik konusunda uluslararası standartlara ulaşmak için Mısır ise dış güvenlik birimlerinin özellikle de Şarm eş-Şeyh ve Hurghada’daki havalimanlarını kontrol etmesine izin verdi.

Ahmed Semih ise, yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Mısır, havalimanlarının güvenliğinin teftiş edilmesi noktasında Rusya’dan gelen bütün talepleri kabul etmiştir. Böylece güvenlik hususunda dünya standartlarına ulaşan önlemler alınmıştır. Biyometrik parmak izi, dünyanın en yeni x-ray cihazları ve bu cihazları kullanacak görevlilerin tamamının eğitimden geçirilmesi ile güvenlik hususunda Kahire, dünya standartlarına ulaşmıştır.”

Turistik yerlere direkt uçuş imkânı

Mısır’a giden Rus turistler ülkedeki turistlerin yaklaşık yüzde 30’unu oluşturuyor. Rus turistlerin sayısı 2014 yılında 3.1 milyon iken, 2015 yılının ilk 10 ayında ise bu rakam 2.8 milyona ulaşmıştı.

2017’nin Aralık ayında ise iki ülke arasında, Uluslararası Kahire Havaalanı’na düzenli uçuşları yeniden başlatmak için ilk kez bir kararname imzalanmış ve böylece Şarm eş-Şeyh ve Hurghada’daki turistik yerlere direkt uçuş imkânının da önü açılmıştı.