Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya: Nükleer anlaşmadan çekilmek ‘tehlikeli’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moskova/Şarku’l Avsat

Moskova, ABD Başkanı Donald Trump’ın Soğuk Savaş döneminde imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) geri çekilmesini “tehlikeli bir adım” olarak değerlendirdi.

Trump dün, ABD eski Başkanı Ronald Reagan ile Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov arasında 1987’de imzalanan anlaşmadan ülkesinin geri çekildiğini açıkladı.

ABD Başkanı Trump, Nevada eyaletinde gazetecilerle yaptığı görüşmede, “Anlaşmadan çıkacağız, ardından silahları geliştireceğiz. Biz anlaşmada kalan taraf olduk ve anlaşmaya saygı gösterdik. Ancak Rusya ne yazık ki bu anlaşmaya saygı göstermedi. Bu nedenle anlaşmayı feshedeceğiz, anlaşmadan çekileceğiz” dedi.

Rusya: Çok tehlikeli bir adım

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD’nin anlaşmadan çekilmesinin “çok tehlikeli bir adım” olacağını söyledi.

Ryabkov dün yaptığı açıklamada Trump’ın suçlamalarını reddederek, “Anlaşmayı ihlal etmedik, anlaşmaya bağlıyız. ABD’nin yıllarca anlaşmayı ihlal etmesi karşısında sabırlı davrandık” ifadelerini kullandı.

‘Başka çaremiz kalmayacak’

RIA Novosti haber ajansına konuşan Ryabkov, “ABD haksız yere uluslararası anlaşmadan tek taraflı çekilmeye devam ederse, askeri ve teknoloji alanında birçok tedbir almaktan başka çaremiz kalmayacak” dedi.

Ryabkov, “Bugün ve yarın gerçekleşecek toplantılarda ABD’nin ne gibi adımlar atacağını hakkında bize net ve açık şekilde açıklama yapmalarını umuyoruz” dedi.

Rus senatör Aleksey Puşkov ise, ABD Başkanı Donald Trump’ın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan çekilme kararı almasını küresel istikrara karşı büyük bir darbe olarak nitelendirdi. Puşkov, “2001 tarihli Anti Balistik Füze Anlaşması’ndan çekilmenin ardından bu durum küresel stratejik istikrar sistemine ikinci bir darbe olacak” ifadelerini kullandı.

ABD’den Rusya’ya önemli ziyaret

Öte yandan RIA Novosti’nin haberine göre, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton dün öğleden sonra Moskova’ya gitti.

Bolton, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Trump’ın yılsonunda yapılması planlanan toplantıya hazırlık için bugün ve yarın Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da dahil olmak üzere Moskova’da üst düzey yetkililerle bir araya gelecek.

ABD Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikola Patruşev ile Putin’in Danışmanı Yuriy Uşakov bir araya geleceği belirtilirken, Kremlin sözcüsü, Bolton’un Putin ile görüşme olasılığı olduğunu aktardı.

ABD yönetimine göre Rusya’nın 500 kilometreyi aşan 9M729 füze sistemlerini kullanıyor olması anlaşmayı ihlal ettiği anlamına geliyor.

Anlaşma süreci

8 Aralık 1987’de Washington’da SSCB lideri Mihail Gorbaçov ve dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan’ın imzaladığı anlaşma kapsamında SSCB ve ABD, 500-1000 kilometre ve 1000-5.500 kilometre menzilli füze ve fırlatıcılarını imha etmeyi, ayrıca ileride de bu tür füzeleri üretmemeyi, test etmemeyi ve konuşlandırmamayı taahhüt etmişti. Sovyetler Birliğinin Batı Avrupa’nın başkentlerine SS-20 nükleer füzelerini konuşlandırması sebebiyle 80’lerde kriz patlak vermişti.