Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya parlamentosu başkanı, yaptırımlara rağmen İsviçre’yi ziyaret etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupa Birliği’nin (AB) yaptırımlarına rağmen, Rusya Temsilciler Meclisi Başkanı Vyacheslav Volodin İsviçre’ye gitti. Başkan Ukrayna’daki çatışmayı çözmek ve diyaloga teşvik etmek için İsviçreli meslektaşı ve dışişleri bakanıyla görüştü.

Devlet Ekonomi Sekreterliği’ndeki ikili ekonomik ilişkiler uzmanı Livia Liu, İsviçre radyosuna verdiği demeçte “İsviçre her zaman diyalogu teşvik etmiştir. Krizi sadece bir siyasi çözüm halledebilir. Bu bağlamda, İsviçre, AB’de isimleri listelenen kişilere, vize verebilir” dedi.

AFP’den aktarılana göre bu ziyaretin kesinlikle ekonomik bir mesele olmadığı İsviçre’nin, Ukrayna’daki çatışmanın çözümü için diyaloğun geliştirmeyi istediği ifade edildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın yardımcısı olan Vyacheslav Volodin, 2016 yılında Temsilciler Meclisi Başkanlığına atandı. Bundan önce 2010’dan beri Başkanlık Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu. Volodin, Kremlin tarafından benimsenen muhafazakâr ve Batı karşıtı önlemlerin mimarı olarak biliniyor. Volodin, Ukrayna krizinden sonra Avrupa ve Amerika’nın yaptırım uygulamayı hedeflediği kişiler listesine dâhil edildi. Ancak Volodin pazartesi günü İsviçreli meslektaşıyla görüştü ve İsviçre Dışişleri Bakanına nezaket ziyaretinde bulundu.