Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya: Polonya’nın politikası kriz doğurur | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya, NATO’nun askeri olarak Rus sınırına doğru kademeli bir biçimde yayılmasının Avrupa’da güven ve istikrarı güçlendirmediğini söyledi.

Kremlin’den yapılan açıklamada, Polonya’nın topraklarında daimî bir ABD üssü kurulması istediğine dair basında çıkan haberlere değinildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov telekonferans yoluyla gerçekleştirdiği basın açıklamasında, “NATO askeri tesislerinin sınırlarımıza doğru kademeli olarak genişlediğini görüyoruz. Bu elbette, kıtaya hiçbir şekilde güvenlik ve istikrar getirmez” ifadelerini kullandı.

Peskov, Polonya’nın politikalarının Avrupa’da önemli sonuçları olacağını ve Rusya ile Polonya’yı karşı karşıya getireceğini belirtirken, Moskova’nın caydırıcılık konusunda denge kurmak için çalışacağına işaret etti.

Peskov askeri üsse ilişkin olarak, “Bunun herhangi bir ülkenin iç meselesi olduğuna şüphe yok, ancak Avrupa’daki genel atmosfer üzerinde bariz etkileri olacaktır” şeklinde konuştu.

Politico isimli haber sitesi, Polonya Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde Varşova’nın, Polonya’da daimi askeri üs kurması için ABD’ye ‘2 milyar dolar ödemeye hazır olduğunu’ iddia etmişti.

Haberde ayrıca Varşova’nın, ‘ABD’nin savunma harcamalarını paylaşmaya gönüllü olduğu’ aktarıldı.