Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya ve Şam rejimine ait uçaklar sivilleri vurmaya devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’de ateşkes çabaları devam ederken Rusya ve Şam rejimine ait uçaklar, İdlib ve Hama’da ardı ardına bombardıman düzenliyor. Bombardımanlar, Fethu’ş Şam’ı içine alan Heyetu’t Tahriru’ş-Şam’ın (HTŞ) gerçekleştirdiği baskınlar sonrasında yapıldı.

Kısa süre önce Astana’da varılan ateşkes anlaşmasıyla Suriye’de dört bölgede çatışmaların sonlandırılması hedeflenmişti. Söz konusu çatışmasızlık bölgeleri; İdlib Hama’ya bağlı bölgeler, Lazkiye ve Halep’ten oluşuyordu.

Ancak ateşkese uyulmadı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), HTŞ’nin Hama’nın kuzeydoğu kırsalında, top atışlarının başlangıcında rejim güçlerine ait yerleri hedef aldığını belirterek, “Hama ve İdlib illeri arasındaki idari sınırda, öldürücü çatışmalar yaşanmakta” açıklamasında bulundu. Çatışmalar sonucunda, 12 HTŞ üyesinin, rejim güçlerinden de 19 silahlı askerin öldüğü kaydedildi.

Saldırıların hedefinde Han Şeyhun’daki tıp merkezi ve el-Tah köyündeki bir doğum hastanesi vardı. Benzer şekilde civar bölgelerdeki hastaneler ve sivil yerleşim yerleri de bombardımana tutuldu.