Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya Savunma Bakanı Şoygu: Suriye’de 39 bölge mülteciler için hazır | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye’de 39 yerleşim bölgesinin mültecilerin dönüşü için hazır olduğunu ve 60 bölgenin acil insani yardıma ihtiyaç duyduğunu bildirdi. Söz konusu bölgeler, Rusya Savunma Bakanı Sergi Şoygu’nun, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Steffan De Mistura’ya sunduğu özgürleştirilmiş bölgelerin yeniden imarı ve acil insani yardıma muhtaç bölgeler listesinde yer alıyor. Listede bu bölgelerin “Çatışmaların azaltılması ittifakı” kapsamında yer aldığı vurgulanıyor.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Savunma Bakanı Sergei Şoygu, De Mistura’ya, Suriye’de BM aracılıyla yapılan insani yardım hacminin çoğaltılması ve ülkedeki okul, hastane, mesken ve altyapı tesislerinin yeniden imarı için daha fazla çaba harcama çağrısı yaptı” ifadeleri kullanıldı.

“Sıfır noktasına yaklaştık”

Şoygu ise yaptığı açıklamada, Esed rejimi güçlerinin, Rusya’ya ait savaş uçaklarının da desteğiyle Suriye’de geniş bir alanı teröristlerden geri almayı başardığını belirterek, “Ülkede yeniden normal hayata dönülmesi için sıfır noktasına yaklaştık” dedi.

Ülkede meydana gelen büyük çaplı yıkım nedeniyle, göç etmek zorunda kalan Suriyelilerin tamamının, bu aşamada evlerine dönmesinin mümkün olmadığını söyleyen Şoygu, Suriye’nin neredeyse tüm şehirlerini yerle bir eden Rusya ve rejime ait savaş uçakları ile rejim birliklerinin top ve füze saldırılarından bahsetmezken, Suriye’deki yıkımın sorumluluğunu tamamen teröristlere yükledi. Hama’nın el-Tenef ve Ukeyribat kasabalarından göç eden 60 bin mültecinin bulundukları kamplarda oldukça zor insani şartlarda yaşamlarını sürdürdüklerine işaret etti.

Şoygu, açıklamasında, Rusya’nın Suriyeli mültecilere sağladığı insani yardımlardan uzun uzun bahsettikten sonra, BM’nin Suriyeli mültecilerin evlerine dönmeleri için çalışmalarını yoğunlaştırması gerektiğini dile getirdi. BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura’ya seslenen Şoygu, Rusya Savunma Bakanlığı’nın, Suriye’de acil insani yardım ve yeniden imara ihtiyaç duyan yerleşim yerlerinin listesini resmi internet sitesinde yayınladığını ve Suriye’de bulunan Rusya’ya bağlı Hamimin merkezinin bu bilgileri güncelleyeceğini kaydetti.

4 ton gıda, yarım ton ilaç yardımı yapıldı

Öte yandan, Rus haber ajansı Novosti’de yer alan haberde, Suriye’deki çatışmaların azaltılması ittifakı kapsamında bulunan Humus’un kuzeyinde, Rusya’ya bağlı askeri birliklerin 4 ton gıda yardımı ve yarım ton ilaç yardımı dağıttığı bildirildi. Dağıtımın, Humus’un kuzeyinde muhaliflerin kontrolünde bulunan Rasten kasabasında da gerçekleştirildiği vurgulandı.

Amir el-Nasır: Kasabaya herhangi bir yardım ulaşmadı

Rasten kasabasında bulunan gazeteci Amir el-Nasır, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, kasabaya herhangi bir insani yardım girmediğini söyledi. Rus kuvvetlerinin Humus’un kuzey kırsalındaki müzakere komitesiyle Rasten’e 3 insani yardım aracı girişi için iletişime geçme girişiminde bulunduğunu aktaran el-Nasır, “Komite, çatışmaların azaltılması ittifakının herhangi bir maddesinin uygulanmaması nedeniyle teklifi reddetti. Komite üyeleri ile Rus kuvvetleri arasında daha sonra gerçekleştirilen toplantıda ise, ittifakın bazı maddelerinin uygulanması hususunda anlaşmaya varıldı” ifadelerini kullandı.

Esed rejimine bağlı güçlerin, anlaşmalara uymadığını belirten el-Nasır, Rasten kasabasına insani yardım ulaştırıldığı iddiaları hakkında ise, “Esed rejimi ve Rusya’ya bağlı güçler, Rasten’den Hama’nın güney kırsalına gitmekte olan bazı sivilleri askeri noktada durdurarak, onlara bazı gıda ve ilaç paketleri verdikten sonra fotoğraflarını çekerek Rasten’e insani yardım ulaştırıldı diye yayınladılar” şeklinde konuştu.