Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı ile Mistura Suriye dosyası için bir araya geldi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Steffan De Mistura ve Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı Aleksandğr Fomin, Suriye krizini ele almak için bir araya geldi.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Suriye Özel Temsilcisi Steffan De Mistura ile Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı Aleksander Fomin’in, Cenevre’de bir araya gelerek karşılıklı istişarelerde bulunduğunu bildirildi.

Açıklamanın devamında ise, “Görüş alışverişi sırasında, Suriye’deki durumun son zamanlarda olumlu bir seyir takip etmesi, Rus Hava Kuvvetleri’nin Suriye’deki rolü sayesinde DEAŞ ve Nusra Cephesi’ne karşı gerçekleştirilen savaşta elde edilen başarılar görüşmenin gündem başlıklarını oluşturdu. Diğer bir olumlu gelişme ise iki tarafın da Suriye’de çatışmasızlık bölgelerinin kurulmasına işaret etmesiydi’’ ifadeleri kullanıldı.

Savunma Bakanlığı, Fomin ve De Mistura’nın, Suriye sahnesindeki bu olumlu gelişmeleri diyalog yoluyla güçlendirme ihtiyacı üzerinde anlaştığını söyledi.

Aleksander Fomin, ‘’Bu adımlar, terörist koridorlarının yok edilmesi ve istikrarın Suriye’ye yeniden dönme ihtimalini daha da arttıracaktır’’ dedi. De Mistura ve Alexander Fomin istişarelere devam etme konusunda mutabık kaldı.

Öte yandan Rus Parlamento sözcüsü Vyacheslav Volodin, Şam yönetiminin daveti üzerine bu yılın ilk yarısında Suriye’yi ziyaret edeceğini doğruladı.

Rus parlamentosu, Avrupa parlamentolarının katılımıyla Şam’a yeni bir ziyaret düzenleyeceğini açıkladı. Rus Liberal Demokrat Partisi’nin Duma Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutsky, çalışmaların devam ettiğini söyleyerek kararlaştırılan ziyaretin yıl sonuna doğru olabileceğini kaydetti. Slutsky, ‘’Duma Meclisi’nden Suriye’ye bir meclis heyetinin ziyareti yakın gelecekte gerçekleşecek. Bu ortak ziyaretin parlamenterler arasındaki iletişimi güçlendirmesine, siyasi uzlaşmaya katkıda bulunmasına ve altyapı hizmetlerini sunma konusunda katkıda bulunmasını temenni ederim’’ dedi.