Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya Savunma Bakanlığı: 2300 Yerleşim Birimi Suriye’de uzlaşmaya katıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Savunma Bakanlığı, Halep’teki Burc Azzavi köyündeki Suriye’deki çatışmaların durdurulmasına ilişkin bir anlaşma imzaladığının açıklamasında bulundu.
Açıklamada “Suriye’deki barış ve uzlaşma sürecine katılan kasaba ve köy sayısı bu şekilde 2 bin 303’e ulaştı” ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasında “Halep, Hama, Humus, Şam ve Kuneytra kentlerinin ve diğer şehirlerin savaşa son vermeye devam etmesi yönündeki görüşlerin devam ettiği” de belirtildi.

Bakanlık, Suriye’deki savaşan taraflar arasındaki Hmeymim Üssü Uzlaşma Merkezi’nin, Lazkiye Valiliği’nden Hanasır kasabası, Halep Valiliği’ndeki Serbes köyünde ve Deyr-i Zor’da üç insani operasyon düzenlediğini kaydetti. Bu süre zarfında yerel halka gıda yardımı dağıtıldı. Bakanlık toplam yardımın 1,5 ton olduğunu söyledi.

Halep’in güneyindeki kırsal alanlarda da hava bombardımanı sürüyor. Askeri operasyonda rejimin devam eden Suriyeli, Arap ve Asya uyruklu güçlerin İdlib kırsalının doğu kesimine ulaşmasında bölgedeki köy ve kasabalara düzenlenen baskınlarda tırmanış gösterdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, dün sabah, Tal el-Daman, Seyalah, Cib Alis, Umm Han, Burc Sabna ve Tel el-Ahmar köylerinde savaş uçaklarının en az 24 hava saldırısı gerçekleştirdiğini gözlemledi.