Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya sınırdışı edilecek diplomatların seçimini ABD’ye bıraktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Devlet Başkanı’nın Sözcüsü Dmitri Peskov, “Moskova’nın ABD’nin yeni yaptırımlarına cevaben, Rusya’daki ABD’li diplomatlardan 755’inin gönderilmesi talebinin ardından Rusya’dan gönderilecek diplomatların seçimini Washington’a bıraktığı” açıkladı.

Peskov, “Aralarında ABD’li diplomatlarında olduğu 775 büyükelçilik çalışanı sınır dışı edilecek” dedi.

Dmitri Peskov yaptığı basın açıklamasında, “Moskova, ABD Başkanı Donald Trump’ın yeni yaptırımlar için imzasını beklemedi. Çünkü yasa tasarısının ABD Senatosu’ndan geçmesinin ardından bu bekleyiş anlamsız olurdu” dedi.

Kremlin, Rusya’nın ABD yaptırımlarına karşı ek önlemler alma hakkını saklı tuttuğunu vurguladı. Ancak Putin, bu durumun şu an mümkün olmadığını ifade etti. Peskov, Moskova’nın ABD ile önem verilen alanlarda iş birliğinin hala devam ettiğini ve bu ikili işbirliklerinin karşılıklı menfaatlere dayandığını belirtti.

Dmitri Peskov, ABD’ye büyükelçilik ve konsolosluk çalışanlarının 1 Eylül’e kadar tahliye edilmesi için mühlet verdi. Bu sürenin ABD’li diplomatların ayrılma talebinin tartışılması için değil onların ülkedeki kişisel işlerini tamamlamaları için verildiği belirterek, “Bu doğal bir uygulamadır. Eğer biz ABD’nin sınır dışı edilen diplomatlarımıza yılbaşı tatilinden önce ülkeleri terk etmeleri için verdiği zaman gibi bir mühlet verseydik, yanlış ve insanlık dışı olurdu” dedi.

Rus Yetkili, ABD tarafından Moskova’nın diplomatik misyonlarındaki görevlilerin azaltılması çerçevesindeki kararların aynısının alınacağını, sadece diplomatların değil büyükelçilik ve konsolosluklardaki tüm çalışanların bu kapsam içerisinde olduğunu belirtti. Rusya’da ABD büyükelçiliği ve konsolosluklarında çalışanların sayısı bin 200 kişi. ABD tarafı iki ülkede eşit sayıda diplomat olması için 755 görevliyi eksiltmek zorunda kalacak. Dmitri Peskov, ülkesinin diplomatların sınır dışı edilmesi konusundaki müzakereleri reddetmesine rağmen, Rusya-ABD ilişkilerinde şu sıralar yaşanan iyileşmenin devam etmesi için gerekli koşulların sağlanmasına dikkati çekti.