Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya: Soçi’deki Suriye Ulusal Diyalog Konferansı’nı düzenlemekten vazgeçmedik | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moskova yönetimi, Viyana’da düzenlenecek Suriye müzakerelerinin yapıcı olacağından umutlu olduğunu dile getirdi. Rusya’nın Soçi kentinde yapılması beklenen Suriye Ulusal Diyalog Konferansı’nı düzenlemekten ise vazgeçmeyeceğini duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Soçi’deki Konferans’ta yer alacak garantör devletlerden yapılacak katılıma ilişkin belirleme çalışmalarının da sürdüğünü kaydetti.
Moskova ayrıca ABD ve BM Güvenlik Konseyi’nin diğer daimi üyelerine Soçi’de gerçekleştirilecek Suriye Ulusal Diyalog Konferansı’na gözlemci olarak katılmaları yönünde davet göndermeye karar verdi.

“Rusya, Suriye’deki krizin barışçıl bir yolla çözümü için ABD ile işbirliği yapmaya hazır”

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın DEAŞ ortadan kaldırıldıktan sonra bile Amerikan askerlerinin Suriye’de kalacağına dair açıklamasına ise Rusya’dan henüz herhangi bir tepki gelmedi.
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Anatoliy Antonov, Suriye konusunda yaptığı açıklamada, “Rusya, Suriye’deki krizin barışçıl bir yolla çözümü için ABD ile işbirliği yapmaya ve bu işbirliğini geliştirmeye hazır” değerlendirmesinde bulundu.

“Viyana’daki görüşmelerin yapıcı olacağını umuyoruz”

Putin’in Ortadoğu Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov, Viyana’da yapılacak olan Suriye müzakerelerine yönelik açıklamasında “BM’nin Viyana’da ev sahipliği yapacağı bu toplantının lojistik açıdan yapıcı olacağını umuyoruz” ifadesini kullandı.

Bogdanov, Suriye konulu Cenevre görüşmeleri kapsamında 25-26 Ocak’ta Viyana’daki BM Ofisi’nde gerçekleşecek olan 9. tur görüşmelerde, muhalefet heyeti ve Suriye rejimi arasında doğrudan görüşmeler yapılmayacağı, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın iki heyet ile de ayrı görüşmeler gerçekleştireceği bilgisini verdi.

Interfax’ın haberinde yer alan iddiaları reddetti

Bogdanov’un Soçi açıklamaları, Interfax Haber Ajansı’nın iddialarını da yalanlar nitelikteydi. Interfax’tayer alan haberde Soçi Konferansı’nın tarihinin ve yerinin değişebileceği öne sürülmüş, Konferans’ın Soçi yerine Kahire’de yapılacağı iddia edilmişti.

Türkiye ve İran’dan katılımcı listesine dair cevap bekleniyor

Konferans’ın 29 ve 30 Ocak tarihlerinde Soçi’de yapılacağını vurgulayarak söz konusu iddiaları yalanlayan Bogdanov, katılımcıların listesi için Türk ortaklarıyla henüz bir anlaşmaya varılamadığını, daha önce İran ve Türkiye’ye sunulan liste hakkında nihai cevapların beklendiğini söyledi.

20 Ocak’ta Soçi’ye hazırlık için istişare toplantısı yapılacak

Garantör devletler olan Rusya, Türkiye ve İran’ın göndereceği heyetlerin 20 Ocak Cumartesi günü Soçi’de kendisi ile istişarede bulunacağını ifade eden Bogdanov, “Önümüzdeki iki gün içinde Türk ve İranlı ortaklarımızla davetlilerin nihai listesi konusunda anlaşarak davetiyeleri Suriye’deki taraflara hızlı bir şekilde göndermeye başlamayı umuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev de Rus heyete başkanlık ederek istişareler sırasında Rusya’yı temsil edecek.
İranlı heyetin başkanı olan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Ensari ise Moskova’ya giderek Bogdanov ile yapılacak Soçi başlıklı istişarelere katılacak.

ABD, Soçi Konferansı’na olumsuz bakıyor

ABD, Rusya’nın Soçi’de düzenleyeceği Suriye Ulusal Diyalog Konferansı’na olumsuz bakıyor.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Yakın Doğu İlişkileri’nden Sorumlu Yardımcı Asistanı David Satterfield, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde geçen gün düzenlenen oturumda Washington’ın Suriye konusunda BM aracılığıyla, Suriye Ulusal Diyalog Konferansı’Nın aksine yönünde adım atmaya niyetli olduğunu söyledi.

Satterfield açıklamasında “ABD ve uluslararası toplumun yapacağı her şey BM gözetimindeki Viyana ve Cenevre süreçlerine dahil edilmelidir. Bu sayede Moskova’nın Soçi’dekikontrolü ele elma hamlesine karşı denge sağlanır. Rusya’nın sürdürdüğü alternatif süreci meşrulaştırmayacağız” ifadesini kullandı.

ABD’nin ifadeleri muhalefeti olumsuz etkiler

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise Satterfield’in açıklamasına verdiği yanıtta Soçi Konferansı çabalarının raydan çıkarılmaya çalışıldığını söyledi. Zaharova, bazı ABD’li yetkililerin ifadelerinin muhalefetin Konferans’taki konumunu olumsuz etkilediğini sözlerine ekledi.