Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya son 40 yılın en büyük askeri tatbikatına imza atacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu salı günü yaptığı açıklamada Çin ve Moğolistan ordularının da katılımıyla son 40 yılın en büyük askeri tatbikatını gerçekleştireceklerini duyurdu.

Rus ordusunun Sibirya ve Uzak Doğu bölgelerinde yapacağı Vostok-2018 adlı tatbikatın 1981 yılından bu yana yapılanların en büyüğü olacağını belirten Şoygu “Bu tatbikat oldukça kapsamlı olacak. 1000’i aşkın hava aracı, Merkezi ve Doğu askeri bölgelerinden, doğal olarak Pasifik ve Kuzey filolarından yaklaşık 300 bin asker yer alacak” dedi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre 11 – 15 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilmesi beklenen tatbikatın Uzak Doğu’daki Rus askeri varlığından rahatsız olan Japonya’nın tepkisini çekebileceği belirtiliyor.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin söz konusu tarihler arasında Vladivostok şehrinde gerçekleşecek bir ekonomi forumuna katılması bekleniyor.

Japonya Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada Tokyo’nun daima Rus-Çin askeri işbirliğindeki değişimlere önem verdiği belirtildi.

Rusya: Tatbikatlar gerekli

Konuya dair bir açıklama da Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’dan geldi. Peskov, Rusya’nın sosyal alanda ihtiyaçların ve harcamaların arttığı bir dönemde gerçekleştireceği tatbikatın haklı gerekçeleri olup olmadığı sorusuna yanıt verdi. Peskov’un yanıtı bu ve benzeri tatbikatların gerekli olduğu yönündeydi.

Basın toplantısına telefonla katılan Peskov açıklamasında şu ifadeleri kulandı:

“Ülkemize karşı genellikle düşmanca tutum sergilendiği mevcut uluslararası durumda ülkenin kendini savunma gücü, söz konusu tatbikatları haklı çıkarıyor.”

Peskov, Çin’in katılımının Moskova ve Pekin’in bir ittifak kurma yolunda ilerlediği anlamına gelip gelmediği sorusuna “Bu, iki müttefik ülkenin tüm alanlarda işbirliği yaptığı anlamına gelir” diyerek cevap verdi.

Çin ve Rusya daha önce de benzeri ortak askeri tatbikatlar gerçekleştirmişlerdi. Ancak tatbikatların hiçbiri bu kadar kapsamlı olmamıştı.

Tatbikata ilişkin NATO’dan da açıklama yapıldı. NATO Sözcüsü Dylan White açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Rusya planladığı tatbikatlarla ilgili NATO’yu bilgilendirdi. NATO, söz konu tatbikatları takip etmeyi planlıyor. Moskova, NATO üyesi devletlerin Rusya’daki büyükelçiliklerini tatbikatları izlemeleri için davet etti. Rusya’nın bu teklifi halen görüşülüyor. Bütün ülkeler silahlı kuvvetlerini eğitme hakkına sahiptir. Ancak bunun şeffaf bir şekilde yapılması gerekiyor.”