Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya, son model savaş uçaklarını Suriye’ye gönderdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rus medyası, Moskova tarafından son iki gün içinde Suriye’ye gönderilen hava ve donanma güçlerinin ayrıntılarını açıkladı. Bir süre öncesine kadar Suriye’deki askeri varlığı azaltmak için büyük bir değişim yaşanırken Rusya’nın son 5. nesil savaş uçaklarını “gerçek saha koşullarında test etme” planı yaptığı ortaya çıktı.

Son model savaş uçakları hakkındaki bilgiler askeri kaynaklar tarafından teyit edilmeden önce paylaşılan görüntüler sosyal medyada hızla yayıldı.

Görüntülerde inişe hazırlık amacıyla Hmeymim Hava Üssü’nün çevresinde dolaşan uçaklar yer aldı. Söz konusu uçaklardan en az ikisinin Rus ordusunun hayalet uçağı olarak bilinen, beşinci nesil Sukhoi Su-57 tipi savaş uçağı olduğu görüldü.

Askeri kaynaklar, RBC gazetesine verdiği demeçte Moskova’nın çarşamba günü aynı tip dört savaş uçağını ve “uçan radar” olarak bilinen uzun menzilli bir A-50 gözetleme ve kontrol uçağını daha bölgeye gönderdiğini ifade etti.

Rusya’nın Suriye’deki söz konusu hamleleri daha önce ülkedeki askeri gücü azaltma kararı bağlamında geri çekilen ağır gemilerin, Suriye kıyılarına yeniden gönderilmesiyle eş zamanlı gerçekleşti. Geçtiğimiz günlerde Rus donanmasına ait savaş gemisi Minsk ve mayın tarama gemisi Admiral Zaharin’nin boğazı geçerek Akdeniz sularına girdiği görüldü.

RBC, Savunma Bakanlığı’ndan bir kaynağın son model savaş uçakları modellerinin Suriye’deki Rus kuvvetlerine katılması hakkında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandığını aktardı:

“Bu, Suriye’de daha aktif bir biçimde adım atmaya başlamış olan ABD hamlesine doğrudan bir cevaptır. Hayalet uçağın gerçek savaş şartlarında tecrübe edilmesine olan ihtiyaçtan dolayı bu adımı attık.”