Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya ve Sudan arasında nükleer işbirliği | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’in, dün, Rusya’nın Başkenti Moskova’ya gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, iki ülke arasında nükleer enerji alanında işbirliği anlaşması imzalandığı açıklandı.

El-Beşir, Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ile Soçi kentinde bir araya gelirken, nükleer işbirliği anlaşması, Rusya Atom Enerjisi Kurumu (Rusatom) ile Sudan Su Ürünleri ve Elektrik Bakanı Mutez Musa tarafından imzalandı.

Konuya ilişkin olarak Rusatom tarafından yayınlanan yazılı açıklamada, “Bu anlaşma iki ülke arasında aktif bir iletişim oluşturulmasına ve nükleer enerji alanında somut işbirliğine imkan sağlayacaktır” denildi.

Birçok alanda anlaşmalar imzalandı

İki ülke arasında altyapı, sivil amaçlı nükleer enerji ve uzman yetiştirme alanında işbirliği yapılacağı bilgisi verilen açıklamada, “Anlaşma, Sudan’da bir nükleer teknolojisi araştırma merkezi kurulmasına da zemin hazırlayacak” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan, Rusya Hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Başbakan Dimitri Medvedev’in, Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir ile gerçekleştirdiği görüşmede, “Sudan, Arap dünyası ve Afrika’da Rusya’nın önemli bir ortağıdır” dediği belirtildi.

El-Beşir, ilk kez çıktığı Rusya ziyaretine perşembe günü, Rusya Başbakanı Medvedev tarafından havalimanında karşılanmıştı.