Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya süpersonik füze test etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya, pazar günü yaptığı açıklamada Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘ideal bir silah’ olarak nitelendirdiği sesten daha hızlı (süpersonik) olan füzenin testini başarıyla başlattığını duyurdu. Putin, bu ay başlarında yaptığı bir açıklamada yeni nesil silahlardan oluşan projenin sinyalini vermişti.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre hiper hızlı ‘Kinjal’ (Hançer) füzesi, Rusya’nın Güney Askeri Bölgesi’ndeki bir hava üssünden kalkan MİG-31 avcı uçağı tarafından atıldı.

Testin planlandığı üzere başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini aktaran Bakanlık “Kinjal füzesi, MİG-31 savaş uçağından ateşlenerek belirlenen hedefe tam isabet kaydetti” açıklamasını yaptı.
Yeni füzenin denemesiyle ilgili bir de video çekimi basına dağıtıldı. Videoda, iki pilotun uçuş için hazırlandığı ve füzenin fırlatılacağı avcı savaş uçağına doğru koştuklar görülüyor.

Arka planında Rusya ulusal marşının çalındığı videoda karanlık gökyüzünde avcı savaş uçağı tarafından ateşlenen füze gösteriliyor.

Kinjal füzesi, Rusya Devlet Başkanı Putin’in bu ayın başında yaptığı konuşmada övgüyle bahsettiği yeni nesil silah projesinin bir parçası.

18 Mart’ta yapılması planlanan seçimleri kazanmasına neredeyse kesin olarak bakılan Devlet Başkanı Putin, füzenin sesten on kat daha hızlı olduğunu ve hava savunma sistemlerini atlatabildiğini kaydetti. Füzenin 1 Aralık’ta Rusya’nın Güney Askeri Bölgesi’nde konuşlandırıldığını da sözlerine ekledi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Rogozin da Facebook hesabı üzerinden yaptığı açıklamada füzeyi taşıyan MiG-31 avcı uçağının ‘benzersiz’ süpersonik füze için geliştirildiğini söyledi.
Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre de yıl başından bu yana MiG-31 avcı uçağı, füze sistemlerine tam anlamıyla adapte olmak için 250’den fazla sorti gerçekleştirdi.