Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya: Suriye kongresi ertelenmedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya, bugün, ülkenin güneyindeki Soçi’de gerçekleşmesi planlanan Suriye konulu barış kongresinin ertelenmediğini açıkladı. Suriye Muhalifleri ve Batılı taraflar şüphelerini dile getirdi.

Türkiye, Suriye’deki barış sürecini gözeten taraflardan biriydi. Geçtiğimiz pazar günü Moskova’nın ‘Suriye için Ulusal Diyalog’ olarak adlandırılan, 18 Kasım’da yapılması beklenen ve Suriyeli tarafları bir araya getirecek olan kongrenin ertelenmesine karar verdiğini açıklamıştı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Söz konusu kongrenin hazırlıkları sürüyor” dedi. Ancak kongrenin resmi tarihinin henüz açıklanmadığını belirtti.

Lavrov, Moskova’nın, kongre programını ve kesin tarihini belirlemek için Türkiye, İran, Körfez ülkeleri, Birleşmiş Milletler (BM), Suriye rejiminin elçileriyle ve tüm muhalefet gruplarıyla temas halinde olduğunu belirtti.

Rus Bakan, “Sonuçlar olumlu” dedi. Fakat Suriyeli muhaliflerin rejim ile görüşmeler yapmayı reddettiklerinin altını çizdi.

Devrim güçleri ve Suriye muhaliflerinden oluşan Ulusal Koalisyon, ‘Cenevre çerçevesi dışında’ ve BM gözetimi bulunmaksızın Esed rejimi ile kesinlikle bir araya gelmeyeceklerini belirtti.

Cenevre’de çeşitli Suriyeli muhalif grubu temsil eden Yüksek Müzakere Heyeti, Rusya’nın girişimini ‘komik’ olarak niteledi.

Geçtiğimiz hafta Rusya, Astana’daki barış görüşmeleri sonrasında önemli ilerleme kaydedilmemesi üzerine Suriye rejimini ve muhalefeti Soçi’deki müzakere masasına getirme girişimini açıklamıştı.

Lavrov, Suriye rejimi son zamanlarda büyük kayıplar yaşayan DEAŞ örgütüne karşı savaşın sonucuna yaklaşırken, uluslararası güçlerin Suriye’deki ihtilafa diplomatik bir çözüm bulmak için çabalarını iki katına çıkarmaları gerektiğini düşündüklerini dile getirdi.

Lavrov, Suriye ihtilafıyla ilgili olarak, “Siyasi süreç giderek önem kazanmakta. Suriye’de teröre karşı savaş sona ermekte. Uluslararası toplumun çabalarında herhangi bir aksama olmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Yeni müzakerelerin 28 Kasım’da Cenevre’de BM himayesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Suriye ihtilafın 2011’de başlamasından bu yana, savaşı durdurmaya yönelik tüm girişimler başarısızlığa uğradı. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed’in akıbeti, müzakerelerde baş gösteren engel oldu.