Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya: Suriye’de 87 bin 500 militanı tasfiye ettik | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Moskova’nın Suriye’ye yönelik askeri operasyonlara başladığı 2015 yılından bu yana elde edilen önemli gelişmeleri açıkladı. Şoygu, bu süreç içerisinde 87 bin 500 militanı tasfiye ettiklerini ve bin 400 yerleşim yerini teröristlerden temizlediklerini ifade etti.

Singapur’da düzenlenen Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) savunma bakanları toplantısında konuşan Şoygu, 87 bin 500 militanı tasfiye ettiklerini ve bin 400 yerleşim yerinin teröristlerin elinden geri alındığını kaydetti. Şoygu, bunun, Suriye topraklarının yüzde 95’inin yeniden hükümetin kontrolüne geçmesi anlamına geldiğini söyledi.

Rus kuvvetlerinin DEAŞ terör örgütünün militanlarının çoğunun ortadan kaldırılması hususunda başarılı olduğunu kaydeden Şoygu, Suriye güçlerinin şu anda nüfusunun yüzde 90’ından fazlasının ikamet ettiği toprakları kontrol ettiğini vurguladı. Şoygu, Rus savaş uçaklarının askeri operasyonlar sırasında 40 binden fazla sorti gerçekleştirdiğini belirterek, bunlardan 21 bininin gece gerçekleştirildiğini ve teröristlere ait 122 bin tesisin imha edildiğini kaydetti.

Rus Savunma Bakanı, Suriye’de barışçıl hayatın yeniden başlamasıyla aktif olarak ilgilendiklerini ve en büyük sorunların mülteci meselesi ile insani durumlara ilişkin yaşanan gelişmeler olduğunu söyledi.

Mültecilerin geri dönüşü

Temmuz ayı ortalarından bu yana, 17 bin civarında Suriyelinin Lübnan ve Ürdün’den eve döndüğünü dile getiren Şoygu, Rus askeri operasyonunun başlamasından bu yana geri dönenlerin toplam sayısının 245 binden fazla olduğunu belirtti. Şoygu mülteciler konusunda ayrıca yaklaşık iki milyon Suriyelinin ülkelerine dönmek istediklerini ifade etti.

Savunma Bakanı Şoygu, Suriye savaşında zengin bir savaş tecrübesi kazandıklarını ve bu savaş deneyimini paylaşmaya hazır olduklarını belirtti.

“Suriye için birleşik bir devlet olarak gerekli olan şartlar artık mevcut” diyen Şoygu, bu amaca ulaşmak için uluslararası çabalar sarf edilmesi çağrısında bulundu.

Asya ve Pasifik uyarısı

Suriye topraklarının büyük çoğunluğunda istikrarın sağlandığını vurgulayan Şoygu, güçlü bir şekilde ortaya çıkmaya başlayan başka bir sorun hususunda uyarılarda bulunarak, Suriye ve Irak’ta savaşan birçok teröristin geri dönüşü nedeniyle, Asya ve Pasifik bölgelerinin tırmanışa tanık olduğunu dile getirdi. Şoygu, “Suriye ve Irak’ta askeri deneyim kazanmış olan teröristlerin Asya ve Pasifik bölgelerine dönüşü ciddi bir sorun teşkil ediyor ve yerel terörist hücreleri tamamlamaya hazır bir birimi temsil ediyor” diyerek sözlerini sürdürdü.

Şoygu, Mattis ile bir araya geldi

Dikkate değer bir diğer nokta ise Şoygu’nun ABD’li mevkidaşı Jim Matiss ile konferansın oturum aralarında bir kez araya gelmesiydi. Rusya ile ABD arasında Suriye’deki Rus askeri müdahalesinin başlamasından bu yana savunma bakanları düzeyinde iletişim kesilmişti. İki ülkenin savunma bakanları arasındaki son temaslar 3 yıl önce gerçeklemişti. O sıra Şoygu ve dönemin ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Suriye’deki durum hakkında görüşmelerde bulunmuşlardı.

İdlib’deki gelişmeler

Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı olan Suriye’deki Uzlaşma Merkezi, İdlib kentindeki militanların bölgedeki ateşkesi ihlal etmeye devam ettikleri açıklamasında bulundu. Suriye Uzlaşı Merkezi Direktörü Vladimir Savchenko tarafından yapılan açıklamada, Afrin bölgesindeki yasadışı silahlı oluşumların bulunduğu mevkilerden Tel Rıfat şehri yakınlarında bulunan Suriye hükümet güçlerine yönelik birtakım bombalama hadiselerinin gözlemlendiği kaydedildi.

Rus subayı, militanların Halep’teki Ikku, Nahşeba, Endülüs Mahallesi beldelerini ve Castillo yolunu bombaladıklarını sözlerine ekledi.

Mülteciler için 140 milyar dolar harcama

Öte yandan, Avrupa hükümetleri tarafından mültecilerin ülkelerine geri dönüşlerini engellemekle suçlanan Moskova, Avrupa kamuoyuna yönelik yeni bir kampanya başlatarak Avrupa’daki Suriyeli mülteciler sorununu gündeme getirmeyi amaçlıyor.

Moskova tarafından son zamanlarda kurulan Mültecilerin Dönüşünü Koordine Merkezi Başkanı Mihail Mezentsev, Avrupa’nın son üç yılda Suriyeli mültecilerin kabul ve dağılımı için 140 milyar dolardan fazla harcama yaptığını ifade etti.

Mezentsev, Rusya’nın resmi yayın organı Rossiyskaya Gazeta’da (RG) yayınlanan bir makalesinde, göç politikasının uygulanmasına yönelik harcama hacminin şaşkınlık uyandırıcı olduğunu ve yıllık olarak artış eğiliminde olduğunu söyledi. Mezentsev, Avrupa ülkelerinin 2016 yılında 43.2 milyar dolar, 2017 yılında 49,5 milyar dolar ve 2018’de 52,3 milyar dolar harcadığını kaydetti.

Bazı Avrupa ülkelerinin “Suriye vatandaşlarını evlerine dönme fikrini terk etmeye sevk etmek” için kasten çalıştıkları değerlendirmesinde bulunan Mezentsev, “Avrupalılar, mültecilerin istilasından artan suçlardan ve radikal fikirlerin toplumda yayılmasından muzdarip bir durumdayken, Suriyelileri vatanlarına dönüşlerinin güvenli olmadığını ikna etmeye çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

Mezentsev, mültecilerin bir an önce ülkelerine geri dönmeleri için başlatılan girişime ve Avrupa ülkelerinin talebi doğrultusunda söz konusu dosyanın siyasi çözüme bağlanmadığına atıfta bulunarak, Avrupa’nın Avrupa çıkarlarıyla aynı doğrultuda olan Rus girişimlerine karşı çıktığını söyledi.