Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rusya: Suriye’de görev alan Rus pilotların ailelerini kaçırma planı engellendi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Sibirya eyaletindeki Tomsk şehrinde, diğer güvenlik kurumları ile işbirliği içinde, Suriye’de savaşan Tevhid ve Cihad Cemaati’ne bağlı, uyuyan bir hücrenin ortaya çıkarıldığını açıklarken, hücre üyelerinin Rus toprakları da dahil olmak üzere terör eylemleri yapmak için militan topladıklarını bildirdi.

Rus medyasında yer alan haberlere göre, son dönemde, Rus güvenlik güçleri tarafından yakalanan sanıklara yönelik yürütülen soruşturmalarda, DEAŞ terör örgütünün, Suriye’de savaşan Rus ordusuna bağlı Rus karargahlarını hedef alma ve Suriye topraklarındaki DEAŞ mevzilerini vuran Moskova’ya saldırılarını durdurması için Rus subaylarının ailelerini kaçırma planları olduğu ortaya çıktı.

Tomsk şehrindeki FSB tarafından yapılan açıklamada, Suriye’de rejim güçlerine karşı savaşan Tevhid ve Cihad Cemaati’ne bağlı ‘uyuyan bölgesel bir hücrenin’ ortaya çıkartıldığı belirtilirken, hücre liderinin Orta Asya ülkelerinden birinin vatandaşı olduğu kaydedildi.

Açıklamada, söz konusu hücre liderine ‘terör örgütüne militan kazandırma’ suçlaması yöneltildiği bilgisi verilirken, yürütülen soruşturmalar sonucu, liderin Telegram üzerinden yapılan konuşmalarda, etrafındaki gençleri Suriye’deki terör faaliyetlerine katılmaları için teşvik edici çalışmalar yaptığı ifade edildi.

Suçlamaların kanıtlanması halinde 15 yıl hapis cezası

Hücre liderinin, Rus topraklarında terör eylemleri yürütmek üzere bir ekip oluşturmaya çalıştığını itiraf ettiği kaydedilirken, sözü edilen uyuyan hücredeki diğer 3 şüphelinin de yakalandığı bilgisi verildi. Şüphelilere yöneltilen suçlamaların kanıtlanması halinde 15 yıl hapis cezası ile karşı karşıya kalabilirler.

Kommersant gazetesi’nda yer alan bir haberde, geçtiğimiz yıl Rusya’ya bağlı Başkurdistan bölgesinin başkenti Ufa şehrinde güvenlik güçleri tarafından yakalanan DEAŞ’a bağlı grup üyelerinin sorguları sırasında halka açık bir alanda bir otobüs veya arabayı havaya uçurmayı planladıklarını itiraf ettiklerini bilgisi yer aldı.

Ardından, Suriye topraklarındaki DEAŞ mevzilerini vuran Moskova’ya durması yönünde baskı yapmak üzere Suriye’deki savaşta yer alan Rus pilotların ailelerini kaçırmayı planladıklarını itiraf eden şahıslar, 9 ila 16 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldı.

Savunma avukatları, mahkemenin verdiği bu kararları reddedip temyize giderek, sorgulama sırasında müvekkilerine karşı kullanılan yasadışı yöntemler nedeniyle bu itirafları dile getirdiklerini ve aslında herhangi bir terör saldırısı planlamadığını iddia etti.

Davanın yeniden gözden geçirilmesinin ardından, Yüksek Mahkeme, sadece hapislerle birlikte uygun görülen para cezasının oranında azaltmaya gitti.